• rozwiń

Temat: Niemcy

Rekordowa nadwyżka w Niemczech. Może rozzłościć partnerów

Rekordowa nadwyżka w Niemczech. Może rozzłościć partnerów
Foto: Shutterstock Foto: Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1 207,5 mld euro

Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1 207,5 mld euro, a wartość importu wyniosła 954,6 mld euro. Nadwyżka w handlu zagranicznym osiągnęła tym samym rekordowy poziom 252,9 mld euro. W 2015 roku nadwyżka ta wyniosła 244,3 mld euro.

W porównaniu z rokiem 2015 eksport wzrósł o 1,2 proc., a import o 0,6 proc. - poinformował w czwartek niemiecki Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec są inne kraje UE. Do państw Wspólnoty Niemcy wyeksportowały towary za 707,9 mld euro (+2,2 proc.), a importowały za 632,5 mld euro (+1,8 proc.).

Niepokój w Europie

Komentując wyniki podane przez Federalny Urząd Statystyczny, niemieckie radio publiczne Deutschlandfunk wyraziło obawę, że wywołają one kolejną falę krytyki pod adresem Niemiec. Wielu gospodarczych partnerów Niemiec uważa, że nadwyżka w niemieckim handlu jest przyczyną problemów gospodarczych w innych krajach.

Francja i inne państwa wzywają Niemcy do zwiększenia inwestycji we własnym kraju. Nowy rząd USA zarzucił Niemcom, że wykorzystując sztucznie zaniżony kurs euro zapewniają sobie w sposób nieuczciwy korzyści w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Kanclerz Angela Merkel odwiedziła Warszawę. Zobacz materiał "Faktów" TVN (08.02.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane