• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Niemcy też stracą na Brexicie. Gospodarka oberwie rykoszetem

Niemcy też stracą na Brexicie. Gospodarka oberwie rykoszetem
Foto: Shutterstock Foto: Zdaniem instytutu DIW, wzrost gospodarczy w Niemczech będzie solidny o ile nie dojdzie do Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE najpewniej doprowadziłoby do podwyższenia taryf eksportowych, a w konsekwencji zmniejszenia wymiany handlowej Niemiec i spadku wzrostu gospodarczej największej gospodarki Europy o 0,5 punktu proc. w 2017 r. - poinformował instytut DIW.

- Wzrost gospodarczy w Niemczech prawdopodobnie będzie solidny w roku bieżącym i przyszłym pod warunkiem, że unikniemy Brexitu - powiedział Marcel Fratzscher, szef berlińskiego ośrodka badań nad gospodarką DIW (Deutsches Institut fuer Wirtschaftsforschung). - Brexit mógłby zmniejszyć wzrost Niemiec o 0,5 pkt proc. tylko w przyszłym roku z powodu spadku eksportu - dodał.

Podniesione prognozy

Dane te nie uwzględniają innych skutków Brexitu, takich jak spadek inwestycji bezpośrednich i tzw. efekt cenowy.

DIW podniosła prognozę dla niemieckiej gospodarki, przewidując, że wzrośnie ona w 2016 roku o 1,7 proc. PKB (wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu do wcześniej prognoz) - głównie za sprawą "zaskakująco mocnego" wzrostu produkcji przemysłowej na początku roku, wejścia nowych osób na rynek pracy i znaczącego wzrostu wynagrodzeń, co przełożyło się na wzrost wydatków konsumenckich.

Według instytutu w przyszłym roku Niemcy odnotują wzrost gospodarczy na poziomie 1,4 proc. PKB (o 0,1 pkt proc. mniej niż prognozowano wcześniej). Spadek w części będzie spowodowany czynnikami zewnętrznymi, np. tym, że więcej świąt publicznych w 2017 roku przypada na dni powszednie.

Skutki Brexitu

Niemiecki bank spółdzielczy DZ Bank opublikował niedawno własne wyliczenia, z których wynika, że przez Brexit Niemcy straciłyby nawet 45 mld euro do końca 2017 roku, ponieważ niemiecki eksport ucierpiałby w okresie spadającego popytu na rynkach wschodzących, takich jak Chiny.

W 2015 roku niemieckie przedsiębiorstwa sprzedały do Wielkiej Brytanii towary o łącznej wartości ok. 89 mld euro, co czyni ten kraj trzecim największym importerem niemieckich produktów. W tym samym okresie Niemcy importowały brytyjskie towary warte ok. 38 mld euro.

Przy wolumenie wymiany handlowej wynoszącym ponad 127 mld euro Wielka Brytania jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, za USA, Francją, Holandią i Chinami. Dla Wielkiej Brytanii Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym, wyprzedzając nawet Stany Zjednoczone.

O referendum

23 czerwca Brytyjczycy będą głosować w referendum w sprawie ewentualnego dalszego członkostwa swego kraju w Unii Europejskiej. Ostatnie sondaże wskazują, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę zwolenników Brexitu mimo ostrzeżeń premiera Davida Camerona, Banku Anglii i innych instytucji, że dla gospodarki oznaczałoby to poważne zakłócenia.

 

Zobacz rozmowę z Konradem Białasem, głównym ekonomistą TMS Brokers (15.06.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane