• rozwiń

W Niemczech rodzi się więcej dzieci. Pierwszy raz od 30 lat

W Niemczech rodzi się więcej dzieci. Pierwszy raz od 30 lat

Niemcy zatrzymują trwający od trzydziestu lat spadek liczby urodzeń. Jak twierdzą analitycy trend zaczyna się odwracać, choć do sytuacji gwarantującej stabilną wymianę pokoleń jeszcze daleko. Polki, to obok obywatelek Niemiec i Turcji, najliczniejsza grupa rodzących.

W ubiegłym roku w Niemczech na świat przyszło 738 tys. dzieci, z czego co piąte urodziły matki-cudzoziemki. Niemki urodziły 589 670 dzieci - podaje Federalne Biuro Statystyczne. Wśród cudzoziemek pierwsze miejsce zajmują obywatelki Turcji, które urodziły 21 555 dzieci, Polki są na drugim miejscu w tej grupie i na trzecim w całym kraju - urodziły 10 831 dzieci, o 873 więcej niż rok wcześniej.

- Spadek liczby urodzeń został zatrzymany -  powiedział Martin Bujard, z Federalnego Instytutu Badań Ludności. - Na podstawie tych liczb, można nawet mówić o punkcie zwrotnym - dodał, zauważając, że lepsze możliwości opieki nad dziećmi mogą dodatkowo przyczynić się do ożywienia sytuacji demograficznej.

Nadal jednak wskaźnik urodzeń w Niemczech pozostaje poniżej 2,1, który jest uznawany za poziom gwarantujący zastępowalność pokoleń.

System zachęt

Niemcy od lat borykają się z problemem demograficznym. Niski wskaźnik urodzeń w kraju przyczynił się do kształtowania polityki skierowanej na ochronę emerytalną.

W ostatnich latach, Niemcy rozwijali nowe programy, które miały zachęcać obywateli do powiększania rodziny. Rozpoczęto budowę wielu przedszkoli, a także opracowano szereg zachęt dla ojców do przechodzenia na urlop rodzicielski.

Jak wynika z prognoz Federalnego Urzędu Statystycznego z kwietnia ubiegłego roku, do 2060 roku populacja niemiecka może zmniejszyć się aż o 10 mln.

 

Niemcy wyprzedziły Wielką Brytanię. To tam najchętniej emigrują Polacy


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pająk9876
To rodzą Niemki czy Polki.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yarpen26
Dwadzieścia lat temu Francuzi też się cieszyli z wyżu demograficznego... dziś ten wyż rzuca się na nich z nożami i debilnymi okrzykami.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane