• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

"Niemcy nie pokryją dziury w budżecie UE po Brexicie"

"Niemcy nie pokryją dziury w budżecie UE po Brexicie"
Foto: Wikipedia (CC BY SA 2.0)/ Cancillería Ecuador Foto: Niemcy nie pokryją dziury w budżecie UE po Brexicie

Szef resortu finansów Bawarii Markus Soeder powiedział w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że Niemcy nie zgodzą się na wyrównanie z własnych środków dziury w budżecie UE spowodowanej Brexitem. Unia musi zacząć oszczędzać - uważa polityk CSU.

Odpowiadając na pytanie o finansowe skutki Brexitu dla Niemiec, Soeder uznał, że "trudno je w tej chwili policzyć, ale mowa jest o dodatkowych wpłatach w wysokości miliarda euro". - Niemcy muszą uważać, by dotychczasowe brytyjskie zobowiązania finansowe nie zostały po Brexicie po prostu przerzucone na Niemcy i innych płatników netto - zaznaczył bawarski minister finansów.

Czas na oszczędności?

Dziurę budżetową spowodowaną wyjściem Wielkiej Brytanii z UE można jego zdaniem "bardzo prosto" załatać "przez oszczędności". - Budżet unijny jest zbytnio rozdęty - ocenił polityk.

Soeder uważa, że nie wolno pozwolić Włochom na przeforsowanie propozycji "wspólnych długów i wspólnej gwarancji wkładów bankowych" w strefie euro. - Kto chce stabilizować sytuację w Europie poprzez naciskanie na Niemcy, by więcej płaciły, ten na dłuższą metę naraża akceptację dla UE w Niemczech - ostrzegł Soeder.

Jak dodał, "przymykanie oka" przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera na zadłużanie się Francji "szkodzi projektowi europejskiemu". -  Reguły finansowe obowiązują wszystkich w Europie. Nie istnieją specjalne programy dla państw-przyjaciół - zaznaczył bawarski minister finansów.

Zobacz. Tempo Brexitu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane