• rozwiń
  • WIG20 2216.89 -0.58%
  • WIG30 2519.68 -0.47%
  • WIG 58635.94 -0.37%
  • sWIG80 11608.19 +0.03%
  • mWIG40 3795.75 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:48

Dostosuj

Temat: Niemcy

Niemcy naciskają na Facebooka. Ma walczyć z rasistowskim komentarzami

Niemcy naciskają na Facebooka. Ma walczyć z rasistowskim komentarzami
Foto: Shutterstock Foto: Facebook nie może być miejscem, gdzie przepisy są ignorowane - powiedział w rozmowie z Reutersem niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas

Facebook nie może być miejscem, gdzie przepisy są ignorowane - powiedział w rozmowie z Reutersem niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas. - Negowanie Holocaustu i podżeganie do nienawiści rasowej są przestępstwami w Niemczech i nie jest ważne, czy są to słowa opublikowane na portalu społecznościowym, czy wypowiedziane w sklepie - tłumaczył Maas, który we wrześniu spotka się w tej sprawie z przedstawicielami Facebooka. Niemcy walczą w ten sposób z falą agresji skierowaną przeciwko uchodźcom.

Maas, który oskarżył Facebooka, że robi zbyt mało, aby udaremnić rasistowskie wpisy i akty nienawiści na swoim portalu społecznościowym, powiedział, że Niemcy nie tolerują takich wypowiedzi i oczekują, że amerykański portal będzie czujniejszy.

- Jedno jest pewne: jeśli Facebook chce robić interesy w Niemczech, to musi przestrzegać niemieckiego prawa - powiedział Maas. - Nie ma znaczenia, że my ze względów historycznych, mamy dokładniejszą interpretację wolności słowa niż Stany Zjednoczone - dodał.

- Negowanie Holocaustu i podżeganie do nienawiści rasowej są przestępstwami w Niemczech i nie jest ważne, czy są to słowa opublikowane na Facebooku, czy wypowiedziane w sklepie - tłumaczył niemiecki minister.

Nienawiść przeciwko uchodźcom

Maas wysłał list do Richarda Allana odpowiadającego za politykę publiczną w Facebooka. W treści zwraca uwagę na wiele skarg od użytkowników, których protesty w sprawie rasistowskich postów zostały zignorowane. Minister zaproponował 14 września spotkanie w tej sprawie w Berlinie.

- Internet nie może być miejscem, gdzie przepisy są ignorowane, gdzie obraźliwe komentarze mogą być bezkarne - powiedział Maas, dodając, że przerażające jest wykorzystywanie Facebooka do szerzenia nienawiści przeciwko uchodźcom.

- Nie ma tolerancji wobec internautów, którzy rozprzestrzeniają rasistowską propagandę. To szczególny przypadek w świetle historii Niemiec - powiedział.

Rzeczniczka Facebooka powiedziała, że firma bardzo poważnie traktuje obawy niemieckiego rządu i wyraża zainteresowanie spotkanie z ministrem sprawiedliwości. Maas powiedział, że cieszy się na spotkanie i jednocześnie dodał, że "w interesie Facebooka jest, żeby nie był on wykorzystywany jako platforma dla treści rasistowskich".

Starcia w Dreźnie

W ostatnim czasie w Niemczech nastąpił wzrost napięć w związku z nową falą uchodźców.

Sigmar Garbiel przewodniczący SPD (którego członkiem jest Heiko Maas), w ostatnim czasie otwarcie potępił przemoc wobec we wschodniej części miasta Heidenau. Spotkało się to z ostrą reakcją, siedzibę partię "zalały" maile, telefony, a nawet pogróżki bombowe.

Ponadto, w ostatni weekend Drezno było sceną gwałtownych starć skrajnie prawicowej bojówki, protestującej przeciwko przybyciu około 250 uchodźców. Aktywiści obrzucili policję butelkami i kamieniami krzycząc przy tym "Heil Hitler".

 

W czerwcu wartość akcji Facebooka przekroczyła kapitalizację największej amerykańskiej sieci sprzedaży:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ewa_nowak4yu6
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane