• rozwiń

Temat: Niemcy

Koniec strajku, ale nie koniec utrudnień. Anulowano 35 lotów

Foto: PAP/EPA/ SEBASTIAN WILLNOW Foto: Niemieckie linie lotnicze Lufthansa odwołały w niedzielę 35 połączeń

Mimo zakończenia czterodniowego strajku pilotów niemieckie linie lotnicze Lufthansa odwołały w niedzielę 35 połączeń. Dopiero w poniedziałek - pod warunkiem, że nie dojdzie do kolejnych strajków - przywrócony zostanie normalny rozkład - podała Lufthansa.

Niedziela jest pierwszym dniem bez strajku, ale nadal występują ograniczenia w lotach. - Chodzi konkretnie o 35 połączeń - powiedział rzecznik Lufthansy, cytowany przez agencję dpa.

Odwołanych zostało osiem połączeń z Monachium i 27 z Frankfurtu nad Menem.

Szefowa kadr Lufthansy Bettina Volkens wezwała tymczasem pilotów do powrotu do stołu rokowań. - Życzyłabym sobie, żeby związek zawodowy Cockpit zrezygnował ze swojego nieprzejednanego stanowiska - powiedziała Volkens w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Bilda". Jej zdaniem konieczne jest znalezienie kompromisu będącego do zaakceptowania przez obie strony.

- Tego nie można wymusić strajkiem - zastrzegła przedstawicielka zarządu odpowiedzialna za politykę personalną Lufthansy.

Oferta Lufthansy

Piloci odrzucili w piątek nową propozycję płacową przewoźnika, zrezygnowali jednak na razie z kontynuowania strajku. Podczas protestu trwającego od środy do soboty Lufthansa odwołała 2755 lotów, co odczuło 345 tys. pasażerów.

Oferta Lufthansy przewidywała podwyżkę płac o 4,4 proc., jednorazową wypłatę w wysokości 1,8-miesięcznego uposażenia oraz zobowiązanie zatrudnienia nowych pilotów. Volkens zapowiedziała, że inne sporne punkty, jak choćby sprawa emerytur pomostowych, mogą być przedmiotem negocjacji z udziałem mediatora.

Cockpit uznał, że oferta Lufthansy jest niewystarczająca. Rzecznik związku oświadczył też, że nie jest ona niczym nowym - takie propozycje linie lotnicze przedkładały już dwa miesiące temu, więc w istocie nie chodzi tu o nową ofertę.

Strajk pilotów

W obecnym sporze płacowym była to 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 roku. Związek zawodowy Cockpit podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki. Lufthansa wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 mld euro. Cockpit domaga się wzrostu wynagrodzenia o 22 proc. w pięciu etapach, za okres od końca kwietnia 2012 r., kiedy wygasło poprzednie porozumienie płacowe, do kwietnia 2017 r.

Związek reprezentuje interesy 5,4 tys. pilotów Lufthansy.

 

Zobacz rozmowę o prawach pasażerów. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS był Hubert Olender z Fly4free (23.11.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane