• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie chcą być "magnesem dla uchodźców". Propozycja cięcia świadczeń

"Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie" Odtwórz: "Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie"
"Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie" "Źródło: tvn24"

Przed rozpoczęciem rozmów sondażowych o utworzeniu koalicyjnego rządu Niemiec bawarska CSU domaga się zaostrzenia polityki migracyjnej, w tym obniżenia świadczeń dla migrantów ubiegających się o azyl.

"Chcemy obniżyć świadczenia socjalne dla kandydatów do azylu, aby Niemcy przestały być magnesem dla uchodźców z całego świata" - powiedział we wtorek szef zespołu parlamentarnego CSU Alexander Dobrindt w wywiadzie dla wydawanej w Monachium gazety "Muenchner Merkur".

Ostre ograniczenia

CSU chce wydłużyć z 15 do 36 miesięcy okres, w którym osoby oczekujące na rozpatrzenie ich wniosku o azyl otrzymują jedynie podstawowe świadczenie w wysokości 409 euro miesięcznie oraz zwrot kosztów za mieszkanie i ogrzewanie. Dopiero po upływie tego czasu kandydaci do azylu nabywaliby prawa do większej pomocy socjalnej.

Plany CSU przewidują ponadto drastyczne ograniczenie świadczeń dla migrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone oraz zastąpienie świadczeń pieniężnych świadczeniami rzeczowymi.

Przyznanie azylu bądź czasowej ochrony ma być uzależnione od jednoznacznego potwierdzenia tożsamości. - Wpuszczając do Niemiec ludzi musimy być pewni, kim oni są - wyjaśnił Dobrindt. Opowiedział się za medycznymi badaniami młodych migrantów w celu stwierdzenia ich rzeczywistego wieku oraz za kontrolą zawartości ich telefonów komórkowych.

Posłowie CSU zamierzają przyjąć program zaostrzenia przepisów azylowych na rozpoczynającym się w najbliższy czwartek posiedzeniu w klasztorze Seeon.

Negocjacje

Bawarska Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) jest - oprócz CDU i SPD - jedną z trzech partii, które rozpoczną w niedzielę rozmowy o utworzeniu nowego rządu Angeli Merkel.

Problematyka migracyjna należy do najbardziej kontrowersyjnych tematów tych negocjacji. SPD domaga się zniesienia ograniczeń w polityce łączenia rodzin dla uchodźców z Syrii, którym przyznano w Niemczech jedynie czasową ochronę. CSU i CDU są zdecydowanie przeciwne takiej liberalizacji przepisów.

Wyraźne różnice zdań dzielą chadeków i socjaldemokratów także w kwestiach dotyczących polityki obronnej i integracji europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lysander
Niemcy po niemal trzech latach zaczynają zauważać, jak naiwni byli i są nadal?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dawidov
Niemcy najbardziej sa naiwni do polakow, i ta naiwnosc ma sie ku koncowi, oby jak najszybciej sie ta naiwnosc skonczyla.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane