• rozwiń
  • WIG20 2191.37 -0.72%
  • WIG30 2486.47 -0.91%
  • WIG 57759.82 -1.18%
  • sWIG80 11592.86 -0.15%
  • mWIG40 3729.79 -2.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:02

Dostosuj

Temat: Niemcy

Niemcy coraz chętniej witają imigrantów. Jednak nie wszyscy

Niemcy coraz chętniej witają imigrantów. Jednak nie wszyscy
Foto: (CC BY-SA 3.0)/wikipedia.org/ Thomas Wolf Foto: Pozytywne nastawienie do imigrantów obserwuje się zarówno wśród rodowitych Niemców, jak i wśród tych, którzy mają zagraniczne korzenie

Coraz więcej Niemców z otwartymi ramionami wita imigrantów - pisze agencja dpa, omawiając badanie przeprowadzone przez Fundację Bertelsmanna. Tylko we wschodnich landach ludzie wciąż są nastawieni sceptycznie do przybyszów z innych krajów.

Pozytywne nastawienie do imigrantów obserwuje się zarówno wśród rodowitych Niemców, jak i wśród tych, którzy mają zagraniczne korzenie.

Najnowsze badanie pokazało, że sześciu na dziesięciu Niemców uważa, iż imigranci są przyjmowani przyjaźnie. W 2012 roku tego zdania była tylko połowa ankietowanych. Także wśród imigrantów narasta opinia, że w Niemczech wita się ich z zadowoleniem.

Wschodnie landy

Duży postęp zaobserwowano, jeśli chodzi o wolę integracji i uznanie dla starań imigrantów o zintegrowanie się w niemieckiej społeczności. Aż 97 proc. objętych badaniem wyraziło opinię, że imigranci starają się o dobre relacje z mieszkańcami nowego dla nich kraju. W 2012 roku tego zdania było 88 proc. objętych badaniem.

Aż 80 proc. Niemców chciałoby, żeby imigranci przekazywali więcej ze swojej kultury; przed trzema laty było to 69 proc.

Sceptycyzm wobec imigrantów jest znacznie większy we wschodnich landach. Joerg Draeger z Fundacji Bertelsmanna zwrócił uwagę, że zróżnicowanie liczebności krytycznych wobec imigrantów demonstracji jest wyrazem "przeciwstawnych nurtów społecznych na wschodzie i na zachodzie".

Niemal co drugi mieszkaniec wschodnich landów (dawnej NRD) uważa, że imigranci nie są witani z zadowoleniem. W zachodnich Niemczech sądzi tak tylko jedna trzecia mieszkańców. Różnice między wschodem a zachodem widać też w odpowiedzi na pytanie o ryzyko konfliktów. Dostrzega je 73 proc. na wschodzie i 61 na zachodzie. Podobnie jest też w przypadku oceny obciążenia, jakie imigranci stanowią dla systemu świadczeń socjalnych i dla szkolnictwa.

Fundacja Bertelsmanna przeprowadziła badanie w styczniu, obejmując nim 2024 osoby w wieku od 14 lat, mieszkające w Niemczech.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane