• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Piłeś? Nie leć. Niemcy chcą wyrywkowo badać pilotów

Piłeś? Nie leć. Niemcy chcą wyrywkowo badać pilotów
Foto: Shutterstock Foto: Niemcy chcą badać pilotów na obecność alkoholu i narkotyków

Niemcy planują wprowadzenie losowych testów na obecność alkoholu i narkotyków u pilotów. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko powtórzenia katastrofy samolotu Airbus A320 linii Germanwings, który w marcu rozbił się w Alpach francuskich. Zginęło wówczas 150 osób, wszyscy na pokładzie.

24 marca drugi pilot linii Germanwings Alexander Lubitz zabarykadował się kokpicie samolotu i celowo doprowadził do jego rozbicia we francuskich Alpach. W wyniku katastrofy zginęło 150 osób.

Lepszy nadzór

Prokuratorzy znaleźli dowody, że pilot, który cierpiał na ciężką depresję i mógł obawiać się utraty swojej pracy, szukał sposobów na samobójstwo i ukrywał swoją chorobę przed pracodawcą. Wywołało to u naszych zachodnich sąsiadów dyskusję ma temat nadzoru oraz zachowania tajemnicy lekarskiej.

Minister transportu podkreślił, że to ważne, aby linie lotnicze miały obowiązek przeprowadzania kontroli. - Myślę, że to rozsądne, aby piloci byli sprawdzani wyrywkowo, czy spożywają alkohol, narkotyki i leki - powiedział Alexander Dobrindt w "Bild am Sonntag". Eksperci na całym świecie widzą tego pozytywne efekty, które zwiększą bezpieczeństwo pracy w lotnictwie - dodał.

Nowa regulacja ma być przedstawiono rządowi w przyszłym roku.

Podejrzani piloci

Markus Wahl, rzecznik związku niemieckich pilotów Vereinigung Cockpit ma krytyczne uwagi w związku z planami ministerstwa transportu. - Z naszego punktu widzenia planowane losowe badana to zły pomysł. One nie mają nic wspólnego z katastrofą Germanwings i sprawią, że cała grupa zawodowa znajdzie się w kręgu podejrzeń - powiedział.

Środki podejmowane przez Niemcy to rezultat przeprowadzenia w lipcu panelu z udziałem ekspertów. Zalecili oni, aby zdrowie psychiczne pilotów było wnikliwie badane i wezwali do stworzenia europejskiej bazy danych, w której znajdowałyby się liczba wizyt lekarskich każdego z nich. Chcą także lepszej sieci wsparcia dla pilotów, aby zmniejszyć ryzyko tragedii, jaka miała miejsce w marcu.

Grupa wezwała również do wprowadzenia wyrywkowych testów wśród pilotów na obecność narkotyków i alkoholi oraz lepszego nadzoru lekarzy.

Lubitz leczył się u 40-tu lekarzy. Pracodawca nie wiedział:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
pilotów powinni badać po wylądowaniu także... i badania powinny być za każdym razem przed wejściem na pokład i po wyjściu z pokładu...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane