• rozwiń

Temat: Niemcy

Miliardy na integrację imigrantów. Jest projekt budżetu

Foto: PAP/EPA/ KAY NIETFELD Foto: Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Rząd Niemiec przyjął założenia do projektu budżetu na 2017 rok. Dokument przewiduje znaczny wzrost środków na integrację imigrantów. Więcej pieniędzy dostaną też resort obrony i MSW. Pomimo większych wydatków budżet ma być nadal zrównoważony.

- To będzie trzeci z rzędu budżet bez deficytu - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert, przedstawiając założenia na środowej konferencji w Berlinie. Minister finansów Wolfgang Schaeuble podkreślił, że także w kolejnych latach rząd nie przewiduje dalszego zadłużania kraju. - Dotrzymujemy słowa i kontynuujemy solidną politykę finansową - bez nowych długów - dodał minister.

Jakie założenia?

Przyszłoroczny budżet Niemiec ma wynieść 325,5 mld euro, co oznacza wzrost wydatków o 8,6 mld euro (+2,7 proc.) w porównaniu z rokiem bieżącym.

Autorzy projektu przewidzieli środki finansowe w wysokości 10 mld euro na projekty związane z przyjęciem, zakwaterowaniem i integracją uchodźców.

Głównym beneficjentem większego strumienia pieniędzy będzie ministerstwo pracy Andrei Nahles (SPD). Środki będące w gestii jej resortu zwiększą się o 8,8 mld euro. Większe potrzeby ministerstwa pracy wynikają z faktu, iż imigranci, którzy uzyskali status uchodźcy bądź azylanta, nabywają prawo do korzystania z niemieckiego sytemu ubezpieczeń społecznych, w tym prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Pod naciskiem współrządzących socjaldemokratów z SPD rząd zwiększył równocześnie środki na pomoc dla obywateli niemieckich pozostających przez dłuższy czas bez pracy i pobierających świadczenia socjalne. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe, podwyżkę emerytur i świadczenia dla rodzin.

Celem tego programu jest przeciwdziałanie ewentualnym konfliktom pomiędzy Niemcami a imigrantami. Przeciwnicy imigracji zarzucają rządowi, że koncentruje się na pomocy dla uchodźców zaniedbując własnych obywateli będących w potrzebie.

- Dzięki temu "paktowi solidarności" pozbawimy prawicowych populistów głównego argumentu propagandowego - powiedział wiceprzewodniczący SPD Thorsten Schaefer-Guembel.

Więcej na bezpieczeństwo

Rząd chce też wydać więcej pieniędzy na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne.

Budżet resortu obrony ma wzrosnąć w przyszłym roku o 1,7 mld do 36,6 mld euro. Wydatki na obronność będą rosnąć systematycznie także w kolejnych latach - do 39,17 mld euro w 2020 roku. Schaeuble podkreślił, że wydatki na wojsko będą zgodne z postulowanym przez NATO na przyszły rok pułapem 1,2 proc. PKB. To ważne ze względu na zbliżający się szczyt Sojuszu w Warszawie – dodał minister.

MSW otrzyma w 2017 roku 8,2 mld euro wobec 7,8 mld euro w br.

Schaeuble zapewnił, że przyszłoroczny budżet będzie zrównoważony. Rząd wychodzi z założenia, że także w kolejnych latach do 2020 wydatki nie przekroczą wpływów.

Autorzy projektu budżetu zakładają, że niemiecki PKB będzie rósł do 2020 roku w tempie 1,5 proc. rocznie. Jak zastrzegają, trudno przewidzieć ekonomiczne skutki napływu imigrantów oraz ich liczbę. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów.

Ostateczny projekt budżetu powstanie w lipcu. W listopadzie zajmie się nim parlament.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
greg67
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Jas80
Znacznie taniej byłoby ich wysiedlić do krajów ojczystych ale Niemcy są poprawni politycznie poniżej instynktu samozachowawczego.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
Integracja Islamistów? Nie ma czegoś takiego! Islamiści nigdy się nie zintegrują! Nie chcą.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane