• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

Gigantyczny wzrost wypłat zasiłków w Niemczech. Polacy korzystają

Gigantyczny wzrost wypłat zasiłków w Niemczech. Polacy korzystają
Foto: Shutterstock Foto: Niemiecki budżet przeznaczył od stycznia do grudnia br. na zasiłki dla dzieci 32 mld euro

Niemiecki budżet przeznaczył od stycznia do grudnia br. na zasiłki dla dzieci 32 mld euro, z czego 470 mln euro na dzieci, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju swego pochodzenia na terenie UE - podał dziennik "Bild".

Z danych Federalnej Agencji Pracy, do których dotarł "Bild", wynika, że w listopadzie tego roku niemieckie świadczenia wypłacono dla 185 149 dzieci bez niemieckiego obywatelstwa, mieszkających w innym niż Niemcy kraju UE. W listopadzie 2015 roku zasiłki wypłacono dla 120 tys. dzieci, co oznacza wzrost o 54 proc. w ciągu jedenastu miesięcy.

Największą grupę beneficjentów stanowią Polacy, Rumuni, Chorwaci i Czesi.

Obniżenie zasiłków

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel wezwał w sobotę do obniżenia zasiłków na dzieci obywateli krajów UE, jeżeli nie mieszkają one razem z rodzicami w Niemczech, lecz w kraju ojczystym. "Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie" - powiedział Gabriel, który kieruje współrządzącą w Niemczech partią SPD, a ponadto jest ministrem gospodarki.

- W Europie istnieje prawo do migracji w celu podjęcia pracy, ale nie istnieje prawo do migracji w celu pobierania zasiłków bez pracy - powiedział Gabriel.

Rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD zapowiedziała w lutym, że będzie w tej sprawie wzorowała się na Wielkiej Brytanii.

Propozycję Gabriela skrytykowali jako "populizm" politycy partii opozycyjnych - Zielonych i Lewicy. Poparcie wyraziła natomiast bawarska CSU.

Świadczenia w Niemczech

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami z Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 r. 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro.

Media, w tym "Frankfurter Allgemeine Zeitung", skorygowały wcześniejszą informację o 5,9 mld euro, podaną w internecie za "Bildem".

 

Zobacz rozmowę o programie Rodzina 500 plus. Gościem "Bilansu" w TVN24 BiS był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (12.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
W końcu poszli po rozum do głowy...i skończy się okradanie Niemieckiego Narodu teraz będą cudzoziemcy opuszczać Niemcy bo już się nie będzie opłacać siedzieć...!!!. Brawo Niemcy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane