• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nestle skierował do sądu sprawę wycofania z obrotu makaronu

Nestle skierował do sądu sprawę wycofania z obrotu makaronu
Foto: sxc.hu Foto: Indyjski oddział Nestle'a domaga się sądowej rewizji decyzji wydanej przez Administrację

Szwajcarski koncern spożywczy Nestle poinformował w czwartek w komunikacie, że skierował do sądu w Bombaju sprawę zakazu sprzedaży w całych Indiach swojego popularnego makaronu błyskawicznego, który jakoby miał być zanieczyszczony ołowiem.

Indyjski oddział Nestle'a domaga się sądowej rewizji decyzji wydanej przez Administrację ds. Żywności i Leków (FDA) stanu Maharasztra i Zarząd Bezpieczeństwa Żywności i Standardów Indii (FSSAI).

Według indyjskiej telewizji NDTV Sąd Najwyższy w Bombaju, do którego Nestle skierował swój wniosek, podał, że rozpatrzy sprawę w piątek.

Zakaz sprzedaży

FSSAI nakazała szwajcarskiemu koncernowi zaprzestanie produkcji i wycofanie z dystrybucji dziewięciu nowych odmian makaronu błyskawicznego Maggi, który FSSAI uznała za niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ w przebadanych w różnych indyjskich stanach próbkach wykazano przekroczenie dopuszczalnego poziomu ołowiu.

Ponadto Nestle naruszył przepisy jeszcze w dwóch sprawach: wprowadzającego w błąd oznakowania odnośnie kontrowersyjnego dodatku do żywności, jakim jest glutaminianu sodu (MSG) - wzmacniacz smaku, oraz wprowadzając do obrotu bez urzędowego świadectwa dopuszczenia inny produkt firmy.

Nestle ogłosił jeszcze przed zakazem, że dobrowolnie wycofuje się ze sprzedaży tych produktów i zobowiązał do usunięcia opakowania z brakiem informacji o MSG, który w Unii Europejskiej jest klasyfikowany jako dodatek E621 i zasady jego używania są ściśle ustalone.

Czekają na decyzję sądu

Dystrybutor podał w czwartek, że "będzie kontynuować wycofywanie makaronu Maggi", bez czekania na decyzje sądu w Bombaju.

Według dyrektora szwajcarskiego koncernu Paula Bulckego, który tydzień temu odwiedził Indie, by załagodzić makaronowy kryzys, makaron nadaje się do spożycia.

Nestle wyjaśniła również, że nie stosuje MSG w swoich produktach marki Maggi w Indiach, ale jednak glutaminian mógł się w nich znaleźć w sposób naturalny razem z ich składnikami.

Marka Maggi, w Indiach obecna od trzech dziesięcioleci, ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku makaronów błyskawicznych, które zdobyły sobie wielką popularność wśród Indusów opuszczających dom za pracą lub studiami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane