• rozwiń

Jeśli na narty, to może do... Szanghaju?

Szef MKOl mówi "nie" dla e-sportu na igrzyskach Odtwórz: Szef MKOl mówi "nie" dla e-sportu na igrzyskach
Szef MKOl mówi "nie" dla e-sportu na igrzyskach "Źródło: TVN24 BiS"

Ma mieć 90 tys. metrów kwadratowych – o 10 tys. więcej niż obecny rekordzista. W Chinach powstanie największy na świecie kryty ośrodek narciarski.

Wintastar Shanghai zostanie zbudowany w szanghajskiej dzielnicy Pudong, na wschodzie miasta. Będzie się składał z trzech stoków o różnym nachyleniu, jeden z nich ma mieć "olimpijski standard treningowy".

Ośrodek powstanie za sprawą firmy Majid Al Futtaim z Dubaju, która w 2005 roku wybudowała Ski Dubai, pierwszy taki kompleks na Bliskim Wschodzie, wyróżniony dwa lata temu nagrodą World Ski Awards dla najlepszego krytego ośrodka narciarskiego na świecie.

Obecny rekordzista, jeśli chodzi o zimowe kompleksy pod dachem, także znajduje się w Chinach. To Harbin Wanda Indoor Ski and Winter Sports Resort. Wybudowany w mieście Harbin na północnym wschodzie kraju został otwarty w ubiegłym roku i ma 80 tys. metrów kwadratowych powierzchni. 

Nowa, wielka inwestycja jest w planach, mimo że sporty zimowe nie są priorytetem dla większości Chińczyków. W 2017 roku tylko ok. 12 mln z nich twierdziło, że przynajmniej raz w życiu jeździło na nartach. W kraju liczącym niemal 1,4 miliarda mieszkańców to mniej niż 1 procent.

Chiński rząd próbuje spopularyzować sporty zimowe m.in. poprzez szkolne dotacje. Chce wybudować co najmniej 600 lodowisk i zachęca do inwestowania prywatny biznes, tak aby do 2025 roku narciarstwo czy jazdę na łyżwach uprawiało w Chinach 300 milionów obywateli.

Przypomnijmy, w 2022 roku w Pekinie, po raz pierwszy w historii zostaną zorganizowane Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W stolicy będą jednak rozgrywane tylko dyscypliny na lodzie, konkurencje narciarskie zaplanowano głównie w odległym o blisko 200 km Zhangjiakou. Ale nawet tam będzie potrzebny sztuczny śnieg.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane