• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Glapiński o największych wyzwaniach dla polskiej gospodarki

Prezes NBP o "twardym" brexicie Odtwórz: Prezes NBP o "twardym" brexicie
Prezes NBP o "twardym" brexicie "Źródło: tvn24"

Brexit i osłabienie koniunktury, szczególnie w Niemczech - to największe wyzwania gospodarcze w tym roku według prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Według szefa banku centralnego wzrost gospodarki w Polsce w 2019 roku znajdzie się w przedziale 3,6-4 procent.

Jak mówił w środę podczas wystąpienia w Krajowej Izbie Gospodarczej Adam Glapiński, pierwszym największym wyzwaniem dla gospodarki w tym roku jest ewentualny "twardy" brexit. Zaznaczył, że rząd jest do niego przygotowany, a NBP nie przewiduje żadnych trudności na rynkach finansowych.

- Mamy handel z Wielką Brytanią bardzo mały, natomiast powiązania Wielkiej Brytanii z innymi krajami Europy mogą spowodować przejściowe trudności - ocenił.

Przyznał, że niektóre nasze branże, jak spożywcza, motoryzacyjna, czy elektromaszynowa "przez powiązania z innymi krajami, które z kolei są powiązane z Wielką Brytanią mogą mieć przejściowe, niewielkie zawirowania".

Zagrożenia dla polskiej gospodarki

- Drugi czynnik ryzyka, w jego ocenie większy niż brexit, to osłabienie koniunktury światowej i europejskiej, szczególnie w Niemczech, które już się rozpoczęło - zaznaczył Glapiński. - Nie wiadomo jak będzie głębokie, jak długo będzie trwało, czy się przeniesie na rynki finansowe - wskazał. Przypomniał, że MFW, Bank Światowy oczekują wolniejszego wzrostu w wielu gospodarkach.

Szef NBP podkreślił, że nasz ścisły związek z gospodarką niemiecką "nie jest przekleństwem, ale korzyścią", bo jest ona nadal jedną z najlepiej prowadzonych i rozwijających się na świecie gospodarek.

Zdaniem prezesa banku centralnego wzrost PKB w Polsce w 2019 roku ukształtuje się przedziale 3,6-4 procent. Przypomniał, że nasz rozwój "jest w tej chwili ciągnięty głównie przez konsumpcję". - Spadek koniunktury mniej nam grozi, dlatego, że rosnące ostatnio po 7 procent rocznie wynagrodzenia ciągną wzrost gospodarczy i będą go ciągnąć - mówił.

"Idzie spowolnienie na świecie"

O wyzwaniach związanych ze światowym i europejskim spowolnieniem mówił też biorący udział w środowym spotkaniu w KIG minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Idzie spowolnienie na świecie, spowolnienie w UE. W zeszłym roku bardzo skutecznie się mu oparliśmy - podkreślił. Dodał, że widać to we wskaźnikach za czwarty kwartał 2018 roku. - Na przykład wzrost w naszej gospodarce był czterokrotnie szybszy niż w UE czy ośmiokrotnie szybszy, aniżeli u naszego głównego partnera handlowego w Niemczech - mówił. Ocenił, że w tym roku odczujemy spowolnienie, ale "nie będzie ono głębokie".

Szef MIiR podkreślił, że nasze firmy w 2018 roku potrafiły kompensować spowolnienie na rynku europejskim.

- Dzięki naszemu rynkowi wewnętrznemu, który jest stosunkowo chłonny; rośnie siła nabywcza naszego społeczeństwa, rośnie tzw. dochód rozporządzalny (...). Ta dodatkowa wartość, która jest budowana w gospodarstwach domowych, jest inwestowana w różny sposób i również przekłada się na kompensowanie niekorzystnych zjawisk gospodarczych - powiedział.

Business Poland House

Z kolei wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa zwrócił w środę uwagę na konieczność wsparcia naszych przedsiębiorców w Brukseli.

- Potrzebna jest większa obecność polskiego biznesu w Brukseli. Głos polskich przedsiębiorców wymaga wsparcia - przekonywał. Ma temu służyć Business Poland House, czyli centrum lobbingowego wsparcia polskiego biznesu, które "wkrótce powstanie w Brukseli".

Ma być, jak tłumaczył, instytucją wsparcia instytucjonalnego i eksperckiego. - Chcemy, by powstała tuż przed nową kadencją PE, przed nową kadencją Komisji Europejskiej, żeby Polska była wreszcie krok przed nowymi instytucjami europejskimi, po to żeby wpłynąć na to, w jakim kierunku one będą dalej szły, jeśli idzie o realizowanie polityki europejskiej - powiedział.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane