• rozwiń
  • WIG20 2220.29 -0.43%
  • WIG30 2522.45 -0.36%
  • WIG 58622.90 -0.39%
  • sWIG80 11624.51 +0.17%
  • mWIG40 3788.65 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:18

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Rekordowa transakcja Buffetta. Zainwestował 37,2 mld dolarów, akcje firmy wystrzeliły

Foto: PAP/EPA Foto: Majątek Warrena Buffetta jest szacowany na ponad 72 mld dolarów

37,2 mld dolarów - tyle wydała spółka kontrolowana przez Warrena Buffetta na kupno firmy Precision Castparts, która zajmuje się m.in. produkcją sprzętu lotniczego dla takich gigantów, jak General Electric, Boeing czy Airbus. To największa transakcja w życiu "Wyroczni z Omaho", jak nazywany jest Buffet.

Spółka Berkshire Hathaway, którą kontroluje legendarny inwestor giełdowy przejęła za 37,2 mld dolarów firmę Precision Castparts, czyli producenta części dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, a także sprzętu służącego do wydobywania gazu i ropy naftowej.

Ogromna transakcja

Choć Buffett często inwestuje w różne spółki, to ta transakcja jest wyjątkowa. Wszystko przez jej olbrzymią skalę. Miliarder nigdy wcześniej nie wydał tylu pieniędzy na przejęcie jednej firmy. Poprzedni rekord ustanowił w 2009 roku, kiedy to spółka Berkshire Hathaway przejęła linie kolejowe Burlington Northern Santa Fe. Wówczas kontrakt opiewał na ponad 26 mld dolarów.

Tym razem kwota transakcji jest jeszcze wyższa. Nic więc dziwnego, że inwestorzy na giełdzie w Nowym Jorku rzucili się na akcje Precision Castparts niczym na świeże bułeczki. Po podaniu informacji o przejęciu ich wartość wystrzeliła i wzrosła o 21 proc. Warto przypomnieć, że wcześniej inwestorzy niechętnie kupowali akcje producenta sprzętu lotniczego, a ich wartość w ostatnim roku spadła o 20 proc.

 

- Podziwiam to, że Precision Castparts działa tak długo. Od dawna jest dostawcą światowej klasy sprzętu dla przemysłu lotniczego i jednym z największych źródeł amerykańskiego eksportu - stwierdził Warren Buffett.

Berkshire Hathaway już wcześniej posiadała 3 proc. udziałów w spółce Precision Castparts, które były warte ponad 880 mln dolarów.

Legenda giełdy

Warren Buffett jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów na świecie. Jego majątek szacowany jest na 72,8 mld dolarów, co - według Forbesa - czyni go trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie.

Buffet słynie z niezwykłego instynktu i bardzo trafnego przewidywania sytuacji na giełdach. Od kiedy w 1962 roku spółka Berkshire Hathaway znalazła się w rękach Buffeta jej aktywa traciły na wartości tylko dwukrotnie - w 2001 i 2008 roku. W pozostałych latach akcje zyskiwały średnio 20 proc. rocznie.

Buffett słynie nie tylko z niezwykłego nosa do interesów, ale i nietypowych inwestycji. Ostatnio kupił grecką wyspę za 15 mln dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Valerion
nie dziwne skoro skupił wszytko z rynku i i cena musiała polecić do góry.
gorzej jak założył shorty :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane