• rozwiń

Najtańsze miasta w Europie. Dwie polskie metropolie w rankingu

Ekspert o tym, co zrobić, kiedy biuro podróży bankrutuje w trakcie wyjazdu Odtwórz: Ekspert o tym, co zrobić, kiedy biuro podróży bankrutuje w trakcie wyjazdu
Ekspert o tym, co zrobić, kiedy biuro podróży bankrutuje w trakcie wyjazdu "Źródło: TVN24 BiS"

Najtańsze w Europie jest Wilno, a najdroższy Reykjavik - tak wynika z zestawienia przygotowanego przez brytyjską Post Office. W raporcie, w którym porównywane są ceny w kilkudziesięciu europejskich miastach z punktu widzenia krótkiego turystycznego wypadu, uwzględnione zostały także Warszawa i Kraków.

Post Office, brytyjskie przedsiębiorstwo należące do grupy Royal Mail, zajmujące się między innymi świadczeniem usług pocztowych i finansowych, co roku publikuje ranking najtańszych miast dla turystów. W najnowszej edycji raportu przeanalizowano ceny w 48 metropoliach.

W zestawieniu wzięto pod uwagę ceny wejściówek do najważniejszej turystycznej atrakcji, najlepszego muzeum i galerii sztuki. Uwzględniono też m.in. koszt filiżanki kawy, lampki wina czy zakwaterowania w trzygwiazdkowym hotelu (dla dwóch osób).

Najtańszym miastem Wilno

Na szczycie najnowszego rankingu znalazło się Wilno. Koszt transportu z lotniska do centrum litewskiej stolicy to 1,75 funta brytyjskiego (£) - zestawienie Post Office jest w tej walucie - czyli w przeliczeniu 8,8 zł. Za dwa noclegi w trzygwiazdkowym hotelu trzeba natomiast zapłacić 70 £ (353 zł). Według zestawienia koszt weekendowego wyjazdu to 147,35 £ (744 zł).

Kolejne miejsce zajął Belgrad, stolica Serbii. W tym mieście za piwo zapłacimy 1,89 £ (9,5 zł). Trzydaniowa kolacja dla dwóch osób z butelką wina to natomiast koszt 43,59 £ (220 zł).

Podium rankingu uzupełnia Warszawa. Weekendowy pobyt w stolicy Polski według kryteriów przyjętych przez Post Office to 160,35 £ (810 zł). W zestawieniu uwzględniono koszt wejściówek do trzech atrakcji: Zamku Królewskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Za kawę w Warszawie trzeba zapłacić 2,54 £ (13 zł), a za lampkę wina 1,91 £ (10 zł).

Poza pierwszą dziesiątką rankingu znalazł się Kraków. Stolica Małopolski zajęła 13. miejsce. Za dwudniowy pobyt w tym mieście trzeba zapłacić 200,47 £ (1012 zł). Koszt filiżanki kawy to 2,12 £ (11 zł), a lampki wina 4,02 £ (20 zł). Pod uwagę wzięto też wejściówki do Zamku Królewskiego na Wawelu, Fabryki Schindlera i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Dla porównania najdroższym miastem w Europie jest stolica Islandii Reykjavik. Krótki pobyt w tym mieście to koszt rzędu aż 462,61 £ (2336 zł). Kolejne miejsca zajęły Amsterdam i Oslo.

Spadek cen

Co ciekawe, od zeszłego roku ceny znacząco spadły na niemalże całym turystycznym rynku. Przykładowo ceny w Wenecji, która zmaga się ze zbyt dużą liczbą turystów, spadły o ponad 23 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W Warszawie ceny spadły o 11,5 proc. Jednym z wyjątków jest natomiast Kraków. Według Post Office koszt weekendowego wyjazdu w tym mieście wzrósł w stosunku do ubiegłego roku o jedną piątą.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane