• rozwiń
  • WIG20 2241.85 +0.36%
  • WIG30 2540.13 +0.34%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:06

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Najsłabsze gospodarki świata. Na czele Wenezuela, wysoko Ukraina, "awans" Polski

Najsłabsze gospodarki świata. Na czele Wenezuela, wysoko Ukraina, "awans" Polski

Wenezuela będzie najsłabszą gospodarką świata w tym roku - wynika z prognoz Bloomberga. Kraj dławią niskie ceny ropy naftowej i galopująca inflacja. W czołówce są też Grecja i Ukraina. Niepokoi duży "awans" Polski - stan gospodarki ma pogorszyć realizacja kosztownych obietnic wyborczych.

Wenezuela od kilku lat pogrąża się w kryzysie. Budżet kraju oparty jest na zyskach ze sprzedaży ropy naftowej a wartość surowca tylko w ostatnim roku obniżyła się o około 40 proc.

Niechlubny szczyt

Kolejnym problemem Wenezueli jest galopująca inflacja. Według szacunków Bloomberga wyniosła w 2015 rok średnio 98 proc. Wiele wskazuje na to, że ten scenariusz powtórzy się w tym roku, dlatego kraj znalazł się na szczycie najsłabszych gospodarek świata.

W rankingu zestawiono 63 państw. Pod uwagę brana jest m.in. stopa bezrobocia, inflacja oraz wskaźnik ubóstwa. Im wyższy wynik, tym gorsza kondycja gospodarki. Wenezuela zebrała aż 159,7 pkt.

Jak wielka jest skala osłabienia tamtejszej gospodarki pokazuje wynik drugiej w rankingu Argentyny, która zdobyła 39,9 pkt. Na trzecim miejscu znalazła się Republika Południowej Afryki (32 pkt).

Zaskakujący może wydawać się spadek Rosji na dalsze miejsca w rankingu. Kraj, który również zmaga się z niskimi cenami surowców, a także gospodarczymi sankcjami w zeszłym roku był na 7 pozycji. Dziś jest na 14. Bloomberg pisze, że ekonomiści spodziewają się lekkiego odbicia Rosji i wzrostu PKB w 2017 roku o 1,3 proc.

Europa

Tuż za niechlubnym podium znalazła się pogrążona w kryzysie Grecja oraz szargana konfliktem zbrojnym Ukraina. Gospodarki obu tych państw znajdują się w fatalnym stanie i uzależnione są od zewnętrznej pomocy finansowej.

Bloomberg zwraca uwagę na duży "awans" Polski. W zeszłym roku zajęła w rankingu 42. miejsce, w tym jest już 27. Agencja podaje, że przed rokiem nasz kraj wyróżniał się niższym niż się spodziewano bezrobociem. Jednak w 2016, wraz z przejęciem władzy przez nowy rząd, perspektywy stabilnego rozwoju stały się niepewne. Wszystko przez zwiększenie deficytu budżetu państwa oraz zapowiedz realizacji kosztownych obietnic wyborczych.

 

Lp. Kraj Miejsce w zeszłym roku
1. Wenezuela 1
2. Argentyna 5
3. RPA 3
4. Grecja 4
5. Ukraina 2
6. Hiszpania 6
7. Serbia -
8. Turcja 8
9. Brazylia 11
10. Kazachstan 9

Komisja Europejska oceniła wczoraj, że polski produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,5 proc. i będzie rósł w tym samym tempie w 2017 roku. KE obawia się jednocześnie wzrostu poziomu deficytu w związku z dużymi wydatkami związanymi m.in. z realizacją programu Rodzina 500 plus.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
knic76
Gratulacje dla rządu. Kolejna opiniotwórcza instytucja obniża naszą wiarygodność. Za chwile nie będzie czego nacjonalizować bo wszyscy inwestorzy uciekną.
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Guziel
Tymi sondażami to można sobie pewną część ciała podcierać. Mają tyle wspólnego z rzeczywistością co wróżenie z fusów.
 • 2
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane