• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Najlepsze uczelnie świata. Na liście także te z Polski

Studia w USA. Co daje dyplom amerykańskiej uczelni? Odtwórz: Studia w USA. Co daje dyplom amerykańskiej uczelni?
Studia w USA. Co daje dyplom amerykańskiej uczelni? "Źródło: TVN24 BiS"

Już czwarty raz z rzędu Uniwersytet Oksfordzki zajął pierwsze miejsce w rankingu najlepszych szkół wyższych The World University Rankings 2020. W liczącym 1400 uczelni zestawieniu znalazło się też kilkanaście placówek z Polski.

Mimo że brytyjski uniwersytet wiedzie prym w zestawieniu przygotowanym przez "Times Higher Education" już kolejny rok, to większość uczelni Zjednoczonego Królestwa odnotowała spadki.

Brytyjskie uczelnie ze spadkami

Kolejne najwyżej oceniane uniwersytety w Wielkiej Brytanii – Uniwersytet Cambridge, Imperial College London, UCL, London School of Economics and Political Science oraz Uniwersytet Edynburski – spadły w rankingu o jedno miejsce.

Autorzy badania tłumaczą, że gorsze wyniki są spowodowane zwiększającą się różnicą w finansowaniu między uczelniami brytyjskimi a tymi z innych państw. Zwrócono również uwagę na postęp, jaki odnotowały uczelnie z Niemiec, Chin, czy Australii. Od 2016 roku w pierwszej dwusetce rankingu znalazło się więcej uczelni z tych krajów.

Podium rankingu uzupełniają California Institute of Technology i Uniwersytet Cambridge. W pierwszej dziesiątce znalazły się jedynie uczelnie ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Najbardziej reprezentowanym w rankingu krajem została natomiast Japonia. Aż 110 uczelni z zestawienia pochodzi właśnie z tego kraju.

W rankingu znalazło się też czternaście uczelni z Polski. Na najwyższym miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, który znalazł się w przedziale między szóstą a ósmą setką. Do zestawienia zakwalifikowały się też Uniwersytet Warszawski (miejsca 601-800), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (801-1000), czy Politechnika Gdańska (801-1000). Poniżej tysięcznego miejsca znalazły się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Ranking tworzony jest na podstawie 13 kryteriów, które oceniają uczelnie m.in. pod względem badań, nauczania, liczby cytowań czy międzynarodowej reputacji.

W czerwcu pisaliśmy o zestawieniu QS World University Ranking, w którym znalazło się 16 polskich uczelni. Najlepszy wśród nich okazał się Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się na 338. pozycji na świecie. Zwycięzcą rankingu został natomiast amerykański Massachusetts Institute of Technology.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
Najlepsze uczelnie świata. Na liście także te z Polski

Gdy lista jest odpowiednio długa, to może znaleźć się na niej nawet
szkółka parafialna...
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane