• rozwiń

Najlepsze lotniska na świecie. Polski akcent w pierwszej setce

Najlepsze lotniska na świecie w 2019 roku Odtwórz: Najlepsze lotniska na świecie w 2019 roku
Najlepsze lotniska na świecie w 2019 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Port lotniczy Changi w Singapurze siódmy rok z rzędu został wybrany najlepszym lotniskiem na świecie - wynika z najnowszego rankingu firmy konsultingowej Skytrax.

Najlepszym lotniskiem na świecie kolejny raz okazał się port Changi i to jeszcze przed otwarciem swojego wyjątkowego terminala, w którym znajdzie się największy na świecie kryty wodospad.

W corocznym rankingu Skytrax brane są pod uwagę wrażenia milionów pasażerów z ponad 100 krajów. W tym roku oceniono ponad 550 lotnisk pod kątem 39 parametrów usług i wydajności, takich jak m.in. ogólny komfort, lokalizacja łazienek czy zdolności językowe personelu.

Wśród 10 najlepszych lotnisk świata aż siedem znajduje się na kontynencie azjatyckim (z czego trzy w samej Japonii), a pozostałe trzy są portami europejskimi.

Azjatyckie podium

Singapurskie lotnisko od lat słynie ze swojej architektury, luksusowych udogodnień oraz sprawnego funkcjonowania. Wśród atrakcji, z których mogą korzystać pasażerowie, jest m.in. kino, basen i spa. Lotnisko Changi obsługuje rocznie ponad 65,6 mln pasażerów.

Na drugim miejscu znalazło się japońskie lotnisko Tokio Haneda, które ponadto zostało uznane za najczystsze na świecie. Port lotniczy awansował na pozycję wicelidera z miejsca trzeciego. Znajduje się kilka kilometrów od centrum stolicy Japonii i jest jednym z dwóch głównych portów obsługujących aglomerację Tokio. Japońskie lotnisko, które obsługuje 87,1 mln pasażerów rocznie, ma niezwykle bogatą ofertę handlową, a słynie z wysokiej wydajności.

Na podium znalazło się mieszczące się na obrzeżach stolicy Korei Południowej Seul Incheon. To najlepsze lotnisko tranzytowe świata. Zamieniło się ono pozycjami z Tokio Haneda. Na terenie koreańskiego portu znajduje się pole golfowe, spa i kasyno. Na lotnisku, które obsługuje rocznie ponad 68,4 milionów pasażerów, znajduje się również Muzeum Kultury Korei.

W gronie stu najlepszych lotnisk na świecie znalazł się również największy port lotniczy w Polsce - Lotnisko Chopina w Warszawie, które zajęło 91. miejsce. Przed rokiem stołeczne lotnisko było 95., a dwa lata temu 99.

W zestawieniu znalazły się również porty lotnicze z naszego regionu. Lotnisko w Pradze zajęło 97. miejsce, a port lotniczy w Budapeszcie uplasował się na pozycji 89.

Dziesięć najlepszych lotnisk na świecie wg Skytrax:

1. Singapur Changi (SIN) - Singapur
2. Tokio Haneda (HND) - Japonia
3. Seul Incheon (ICN) - Korea Południowa
4. Doha Hamad (DOH) - Katar
5. Hongkong (HKG) - Hongkong
6. Nagoja Chubu (NGO) - Japonia
7. Monachium (MUC) - Niemcy
8. Londyn Heathrow (LHR) - Wielka Brytania
9. Tokio Narita (NRT) - Japonia
10. Zurich Kloten (ZRH) - Szwajcaria
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane