• rozwiń

Temat: Rosja

"Najgorsze jest jeszcze przed Rosją". Putin nie ma planu naprawy gospodarki?

Foto: PAP/EPA Foto: Kurs rubla regularnie spada

Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał na dorocznej konferencji prasowej, że wyprowadzanie rosyjskiej gospodarki z kryzysu potrwa maksimum dwa lata. Nie przedstawił jednak jakichkolwiek reform, które miałyby pozwolić na wyjście z kryzysu w obliczu, którego stoi Rosja - zwraca uwagę agencja AFP cytowana przez Bussines Insider.

Według analityka Chrisa Weafera z Macro Advisory trend ekonomiczny w Rosji pokazuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy sytuacja pogorszy się.

- Zaufanie zostało nadwyrężone - do banku centralnego, waluty i kierunku w którym zmierza rosyjska gospodarka. Konsumpcja i inwestycje spadną ze względu na podniesienie stóp procentowych przez Bank Rosji. Rosja pomimo to nie uniknie inflacji z powodu słabnącej pozycji rubla uważa Chris Weafer.

Wyższa inflacja

Niektóre sklepy już postanowiły zamknąć swoje oddziały. Apple rezygnuje ze sprzedaży online. Natomiast Ikea - ze sprzedaży kuchenek i sprzętu AGD oraz ostrzega, że ceny na stronie internetowej mogą się stanowczo różnić od tych, jakie będzie można zobaczyć w sklepach. Do salonów samochodowych nie są już dostarczane samochody Opla i Chevroleta. Analitycy przewidują, że wiele zachodnich marek zniknie z Rosji.

Inflacja jest bliska poziomowi 10 proc., a może sięgnąć nawet 15 proc. Rosyjska gospodarka może zmniejszyć się nawet o 5 proc. w ciągu najbliższego roku, jeśli ceny ropy pozostaną na obecnym poziomie - szacuje bank centralny Rosji.

Bank centralny Rosji podejmie działania w zakresie poprawienia płynności sektora finansowego. W piątek rosyjscy deputowani zatwierdzili ustawę dotyczącą rekapitalizacji banków wartą bilion rubli (13 mld euro). Ministerstwo Finansów ma nadzieję na podwyższenie kapitału w sektorze bankowym o 13 proc. i wolumenu kredytów na poziomie 15 proc. - Ludzie zachowują się jak w 1998 roku. Wtedy Rosja była bankrutem, teraz jest jeszcze w dobrei kondycji - podkreślił Weafer.

Rezerwy Banku Rosji sięgają około 400 mld dolarów. Natomiast dług publiczny - 10 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PRECZ Z OPĘTANYM KACZYŃSKIM
Żal mi tego człowieka. To już nawet nie jest śmieszne. Bandyta z KGB bierze się za reformowanie gospodarki. Powodzenia.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane