• rozwiń

Najcenniejsze kluby piłkarskie świata. Real Madryt wykosił konkurencję

Najcenniejsze kluby piłkarskie świata Odtwórz: Najcenniejsze kluby piłkarskie świata
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: To trzeci rok z rzędu, w którym na prowadzeniu rankingu "Forbesa" pozostaje Real Madryt | Video: Najcenniejsze kluby piłkarskie świata

Real Madryt, FC Barcelona i Manchester United - to pierwsza trójka najcenniejszych klubów świata wg najnowszego rankingu "Forbesa". Klub ze stolicy Hiszpanii wyceniany jest na 3,26 mld dolarów, Katalończycy są warci o 100 mln mniej, a zamykające podium "Czerwone Diabły" zostały wycenione na 3,10 mld dol.

To trzeci rok z rzędu, gdy na prowadzeniu pozostaje Real Madryt.

Jak informuje jednak "Forbes", wyceny zarówno Realu, jak i FC Barcelony zmalały w ostatnim roku o odpowiednio 5 i 1 proc. Jest to o tyle zaskakująca informacja, bowiem wartość wszystkich klubów w rankingu wzrosła o 11 proc. - 1,16 mld dol.

1. Real Madryt

Na pierwsze miejsce Realu Madryt wpłynął przede wszystkim fakt, że klub osiągnął w ostatnim roku gigantyczne przychody w wysokości 746 mln dolarów, które są zdecydowanie najwyższe spośród wszystkich klubów świata.

Bardzo dobry wynik Hiszpanów, to zasługa przede wszystkim wpływów telewizyjnych, reklamowych oraz marketingowych, które przyniosły 600 mln dol., a co ciekawe w mniejszym stopniu w wyniku sukcesów w Lidze Mistrzów.

Real w ostatnim sezonie sięgnął po zwycięstwo w rozgrywkach Champions League.

Jak informuje "Forbes", w ciągu trzech lat Real Madryt na grze w europejskich pucharach zarobił ponad 150 mln dol.

2. FC Barcelona

Klub z Katalonii został wyceniony na 3,16 mld dolarów, co dało drugie miejsce - tuż "za plecami" odwiecznego rywala z Madrytu. Jak informuje jednak "Forbes", FC Barcelona na przestrzeni kilku najbliższych lat ma szansę wskoczyć na pozycję lidera rankingu.

Wiele zależy od negocjacji umów z partnerami - sponsorem głównym Quatar Airways oraz sponsorem technicznym Nike. Obecne przychody z tytułu umów przynoszą roczne wpływy na poziomie 80 mln dolarów. FC Barcelona z Leo Messim, Neymarem, czy Luisem Suarezem na boisku, jak szacują eksperci, jest jednak w stanie podwoić przychody z tytułu umów sponsorskich.

Dodatkowo, wzrost przychodów Katalończyków może spowodować renowacja stadionu, warta ponad 700 mln dol. Prace na Camp Nou mają zakończyć się w 2021 roku.

3. Manchester United

"Czerwone Diabły", które wyceniane są na 3,10 mld dol. zwyciężały w rankingu "Forbesa" w latach 2004-2012. Zespół z Anglii przeżywa jednak obecnie kryzys w aspekcie czysto piłkarskim. Jak jednak pokazuje obecne zestawienie, nie przeszkadza to Manchesterowi osiągać wysokiej pozycji w zestawieniu finansów.

Manchester United podpisał bowiem w ubiegłym roku dwie gigantyczne umowy koszulkowe, które okrzyknięto najbardziej dochodowymi w historii piłki nożnej.

Sponsorem głównym został Chevrolet, siedmioletnia umowa będzie przynosiła klubowi z Anglii  roczne zyski w wysokości ok. 75 mln dol. Sponsorem technicznym zespołu z Old Trafford od nowego sezonu zostanie Adidas. Dziesięcioletnia umowa z niemiecką firmą odzieżową jest warta ok. 110 dol. rocznie.

Jak prognozują eksperci pozwoli, to wzrost przychodów angielskiego zespołu, a w konsekwencji także wzrost wyceny "Czerwonych Diabłów".

 

Pozostałe kluby w rankingu "Forbesa":

4. Bayern Monachium - 2,35 mld dol.

5. Manchester City - 1,38 mld dol.

6. Chelsea Londyn - 1,37 mld dol.

7. Arsenal Londyn - 1,31 mld dol.

8. Liverpool - 982 mln dol.

9. Juventus Turyn - 837 mln dol.

10. AC Milan - 775 mln dol.

11. Borussia Dortmund - 700 mln dol.

12. Paris Saint-Germain - 634 mln dol.

13. Tottenham Hotspur - 600 mln dol.

14. FC Schalke 04 - 572 mln dol.

15. Inter Mediolan - 439 mln dol.

16. Atletico Madryt - 436 mln dol.

17. Napoli - 353 mln dol.

18. Newcastle United - 349 mln dol.

19. West Ham United - 309 mln dol.

20. Galatasaray - 294 mln dol.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane