• rozwiń
  • WIG20 2234.19 +0.36%
  • WIG30 2529.02 +0.22%
  • WIG 58762.64 +0.24%
  • sWIG80 11590.98 +0.03%
  • mWIG40 3737.13 -0.32%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:20

Dostosuj

Wielka Brytania już nie nęci. Bogaci się wyprowadzają

Tusk wystąpił w Kolegium Europejskim w Brugii Odtwórz: Tusk wystąpił w Kolegium Europejskim w Brugii
Tusk wystąpił w Kolegium Europejskim w Brugii "Źródło: Reuters"

Zbliżający się wielkimi krokami termin brexitu sprawia, że Europejczycy coraz częściej pakują walizki i wyprowadzają się z Wielkiej Brytanii. Już teraz firmy przeprowadzkowe widzą wzmożony ruch, zwłaszcza wśród najbogatszej klienteli.

Specjalizująca się w międzynarodowych przeprowadzkach firma Anthony Ward Thomas miała w 2018 r. 296 zleceń - to aż o 82 proc. więcej niż rok wcześniej. Za zdecydowaną większość odpowiadają zamożni klienci, których majątek przekracza 5 milionów funtów (ponad 24 mln zł). Najczęściej wybieranymi przez uciekających z Wysp milionerów kierunkami są Paryż, Bruksela, Zurych, Genewa oraz południowe regiony Francji i Hiszpanii, np. Majorka. Dość popularnym kierunkiem są jeszcze zależne od Korony Wyspy Normandzkie, które słyną z ulg podatkowych.

Wzrost zainteresowania

Fakt, że liczba przeprowadzek rośnie dopiero teraz sugeruje, że nie jest to bezpośrednia reakcja na nadchodzące wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur europejskich. Przyczyn należy szukać raczej w rosnącym zamieszaniu, które wielu majętnym Europejczykom nie odpowiada - pisze Bloomberg.

- Nie powiedziałbym, że powodem jest brexit, a raczej bałagan, w którym się znajdujemy. Ludzie decydują się opuścić statek zanim zatonie - uważa właściciel firmy przeprowadzkowej Anthony Ward Thomas, który przenosił m.in. siostrę księżny Cambridge Pippę Middleton oraz arcybiskupa Canterbury Rowan Williamsa.

Liczba osób myślących o wyjeździe wzrasta proporcjonalnie do niepewności co do tego, jak potoczą się losy Wielkiej Brytanii. Wynika to choćby z danych, które ujawniła firma przeprowadzkowa Jo Stoddart. W drugim półroczu 2018 r. firma zauważyła skokowy wzrost zainteresowania jej usługami i miała o połowę więcej zapytań w pierwszym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane