• rozwiń

Ekonomiczny Nobel przyznany

Olga Tokarczuk pozdrowiła mieszkańców Wrocławia Odtwórz: Olga Tokarczuk pozdrowiła mieszkańców Wrocławia
Olga Tokarczuk pozdrowiła mieszkańców Wrocławia "Źródło: Urząd Miasta we Wrocławiu"

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Zespół naukowców otrzymał to wyróżnienie za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa.

"Tegoroczni laureaci wprowadzili nowe podejście, jeśli chodzi o uzyskanie wiarygodnych odpowiedzi dotyczących najlepszych sposobów walki z globalnym ubóstwem" - oświadczyła Akademia.

Zwalczanie ubóstwa

Akademia zwróciła też uwagę, że "praca ekonomistów pokazała, w jaki sposób można rozwiązać problem ubóstwa, zadając bardziej precyzyjne pytania dotyczące edukacji i opieki zdrowotnej".

"Rezultatem przeprowadzenia jednego z badań było to, że ponad pięć milionów indyjskich dzieci skorzystało ze skutecznych korepetycji" - napisano."Innym przykładem jest zbadanie wpływu wprowadzenia dużych dotacji na profilaktyczną opiekę zdrowotną. Rozwiązanie zostało później wprowadzone w wielu państwach" - podkreślono.

"Doświadczalne metody badawcze laureatów dziś zdominowały całą ekonomię rozwoju" - dodała Akademia. Jej zdaniem, metody opracowane przez laureatów mają "wielki potencjał" by poprawić warunki życia wielu najgorzej sytuowanych ludzi.

Abhijit Banerjee urodził się w 1961 r. w Mumbaju w Indiach. Doktorat zrobił na Harvardzie, jest profesorem ekonomii na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Francuzka Esther Duflo jest profesorem na MIT, gdzie zrobiła też doktorat. Michael Kremer, urodzony w 1964 r. jest profesorem na Harvardzie.


 

Nagrodzeni opracowali podejście pozwalające szeroki problem biedy podzielić na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Następnie w procesie eksperymentów wykazali, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.

W połowie lat 90. Michael Kremer wraz ze współpracownikami wykazał efektywność takiego podejścia organizując w szkołach z zachodniej Kenii korepetycje dla uczniów. Okazało się, że taka forma pomocy najbardziej efektywnie poprawia rezultaty nauczania.

Abhijit Banerjee i Esther Duflo, również we współpracy z Kremerem, przeprowadzili szereg eksperymentów i badań w innych krajach. Wa przykład w Indiach z efektów ich badań skorzystało ponad 5 mln dzieci w szkołach. W innych krajach znaczące efekty przyniosło zaproponowane przez nagrodzonych dofinansowywanie w ramach systemu ochrony zdrowia badań profilaktycznych.

Nagroda dodatkowa

Trójka laureatów podzieli między sobą 9 mln koron szwedzkich. Nagroda z ekonomii to nagroda dodatkowa, o której nie wspomina w swoim testamencie Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest nagrodą banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

W zeszłym roku ekonomicznego Nobla otrzymali William Nordhaus i Paul Romer za badania dotyczące zmian klimatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane