• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Oto najlepszy budynek roku. Odnowiony blok z lat 60.

Oto najlepszy budynek roku. Odnowiony blok z lat 60.
Foto: Marcel van der Brug/Facebook/@EUMiesAward Foto: W tym roku po raz pierwszy, jury konkursu nie nagrodziło nowego projektu, ale obiekt wyremontowany.

Muzeum Katyńskie w warszawskiej cytadeli o krok od zdobycia prestiżowej nagrody Misesa van der Rohe. Ostatecznie powędrowała ona w ręce holenderskich architektów, którzy zmodernizowali blok z lat 60.

W tym roku po raz pierwszy, jury konkursu nie nagrodziło nowego projektu, ale obiekt po renowacji.


Wyróżnione zostały biura architektoniczne NL architects i XVW achitectuur, które opracowały projekt rewitalizacji betonowego budynku z 500 mieszkaniami na amsterdamskim osiedlu Bijlmermeer. Obiekt był już przeznaczony do rozbiórki, ale przy współpracy z mieszkańcami, którzy partycypowali w kosztach remontu, udało się go ocalić.

Jury podkreśliło, że to nagroda dla udanej rewitalizacji, ale i podkreślenie znaczenia programów mieszkalnictwa zbiorowego.

Nagrodę specjalną dla najlepszego młodego architekta 2017 przyznano dwóm studiom z Brukseli, MSA i V+ , za projekt NAVEZ, który obejmował budowę pięciu mieszkań socjalnych.

Nagroda imienia Miesa van der Rohe to najważniejsze wyróżnienie przyznawane dla architektury europejskiej od 1987 roku. Jej fundatorem jest Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe. Jury stawia sobie za cel podkreślanie znaczenia wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym rozwoju urbanistycznym. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 355 prac z 36 krajów. Na krótkiej liście kandydatów nagrody, poza zwycięskim projektem znalazły się jeszcze Rivesaltes Memorial Museum, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Kannikegården w Ribe i Ely Court w Londynie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane