• rozwiń

Temat: Ukraina

Naftohaz zapłacił. Za miliard metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Naftohaz zapłacił. Za miliard metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Ukraińska spółka paliwowa Naftohaz poinformowała w piątek wieczorem o wniesieniu przedpłaty za 1 miliard metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Na konto rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom przesłano 378 milionów dolarów.

"Dziś, 5 grudnia, Naftohaz Ukraina przesłał Gazpromowi 378 mln dolarów w formie przedpłaty za 1 mld metrów sześciennych gazu" - podano w komunikacie.

Kobolew potwierdza

Informację potwierdził też na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych szef Naftohazu Andrij Kobolew. "Tak. 378. Dziękuje wszystkim uczestniczącym w tym przedsięwzięciu" - napisał Kobolew.

Wcześniej we wtorek pełniący obowiązki ukraińskiego ministra energetyki Jurij Prodan zapowiadał wniesienie opłaty za gaz do końca tygodnia. Według Prodana chodzi o zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na to paliwo w związku z obniżeniem się temperatury.

- Gaz ten zostanie zużyty. Z zapasów pobieramy każdego dnia 109 mln m sześć. i wytwarzamy 55 mln. Sytuacja jest taka, że raczej nie możemy nic do tego dodać - powiedział Prodan.

Cena niższa niż 385 dolarów

Dostawy gazu z Rosji na Ukrainę zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Kijowa. Przesył przerwano, gdy Ukraina odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Strony doszły do porozumienia w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę do końca marca 2015 roku. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał jednak dokonywać przedpłat, aby móc odbierać to paliwo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bigben41
Nic nie rozumiem czytam dostali od uńni 500 milionów dołożą swoje 500 izapłacą za gaz teraz czytam zapłacili 378zatembanderowcy przytulili w ciągu dwóch dni 122 miliony a ja głupi myslałem że zaczeli płacić
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
Od tygodnia piszecie że zapłaci i jakoś nie zapłacił. Po jakie licho o tym trąmbić na okrągło?
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane