• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Inwestorzy nadal tracą na chińskiej giełdzie. Czekają nas kolejne tygodnie turbulencji

Znów spadki na chińskiej giełdzie. Z czego wynika? Odtwórz: Znów spadki na chińskiej giełdzie. Z czego wynika?
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Indeks największych firm notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen CSI300 spadł w czwartek o 2,9 proc | Video: Znów spadki na chińskiej giełdzie. Z czego wynika?

Mimo interwencji, jakie podjął Pekin po silnym załamaniu na giełdzie, w czwartek notowania na chińskich parkietach spadły ponownie. Zdaniem analityków wskaźniki, z których wynika, że gospodarka Chin spowalnia, pogłębiają trend spadkowy.

Indeks największych firm notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen CSI300 spadł w czwartek o 2,9 proc.

Będzie stabilizacja?

Część ekspertów uważa, że nawet jeśli interwencja chińskich władz i regulatorów rynku przywróci zaufanie inwestorów, to rynek czeka jeszcze kilka tygodni turbulencji, zanim ustabilizują się ceny akcji.

Jednak raport na temat banków, które - jak się okazało - mogą być narażone na straty w związku z kredytami zaciągniętymi na inwestycje giełdowe, dodatkowo zaniepokoił inwestorów. Jeśli zdecydują one ograniczyć ryzyko związane z sytuacją na rynkach i ograniczą kredyty dla potencjalnych nabywców akcji, to znów spadnie zaufanie inwestorów i ceny walorów nie pójdą w górę.

Silna zawirowania

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała jednak, że chińska gospodarka jest w stanie wytrzymać silne zawirowania na giełdach.Spadki na chińskich parkietach zaniepokoiły globalnych inwestorów, którzy tracą wiarę w ogólną kondycję drugiej gospodarki świata; odbiło się to negatywnie na cenach takich surowców, których notowania zależne są od wskaźników wzrostu gospodarczego. To zaś pociągnęło w dół kursy walut wchodzących gospodarek.

Spodziewana korekta?

W opinii analityków od dawna na chińskiej giełdzie należało się spodziewać korekty, akcje - mimo ostatnich spadków - nadal mogą być przewartościowane. W ciągu roku notowania na giełdzie w Szanghaju wzrosły o 150 proc., mimo że realna gospodarka China znacznie spowalniała.

Zdaniem analityków utrzymujący się trend spadkowy na parkietach dowodzi, że Pekin ma na chińskich giełdach ograniczone możliwości interweniowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane