• rozwiń

Muzycy idą z Sony do sądu. Koncern miał okradać artystów z zysków

Muzycy idą z Sony do sądu. Koncern miał okradać artystów z zysków
Foto: Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)/ Mark Runyon Foto: Carrie Underwood

Artyści związani z wytwórnią Sony złożyli przeciwko niej pozew w sądzie. Muzycy uważają, że Sony oszukuje ich przy dzieleniu się swoimi zyskami pochodzącymi z serwisu streamingowego Spotify.

Pozew do sądu złożyła podlegającą pod Sony Music wytwórnia 19 Recordings, która zrzesza artystów, biorących udział w programie "American Idol". 19 Recordings reprezentuje takie gwiazdy, jak Carrie Underwood, Kelly Clarkson czy Clay Aiken.

Jakie zarzuty?

Wytwórnia twierdzi, że warunki, jakie Sony ustaliła ze Spotify uderzają w kieszenie artystów współpracujących z wytwórnią. Autorzy pozwu twierdzą, że koncern nie negocjował warunków w "dobrej wierze" oraz prowadził czynności prawne z samym sobą (self-dealing), czyli takie, w której ten sam pełnomocnik reprezentuje obie strony. Sony miało rzekomo nie dzielić się również zyskami z reklam emitowanych w Spotify.

Spotify ma ponad 75 mln użytkowników, w tym ponad 20 mln korzystających z płatnej wersji premium. Korzystają na tym również wielkie wytwórnie, takie jak Sony, Universal i Warner, które są właścicielami aż 20 proc. serwisu.

Udział Sony wynosi więcej niż 5 proc. Koncern może zatem wpływać na Spotify i dyktować szwedzkiemu serwisowi muzycznemu, w jaki sposób jego dochody mają zostać rozdzielone.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane