• rozwiń

"Nieuzasadniony i nieprzyjazny krok". Moskwa o rozszerzeniu unijnych sankcji

Putin: Rosja popiera konkurencję na rynku Odtwórz: Putin: Rosja popiera konkurencję na rynku
Putin: Rosja popiera konkurencję na rynku "Źródło: tvn24"

MSZ Rosji oceniło jako "nieuzasadniony i nieprzyjazny krok" decyzję Unii Europejskiej o objęciu sankcjami przedstawicieli Rosji w związku z dostarczeniem turbin gazowych Siemensa na Krym. MSZ ostrzegło też, że pozostawia sobie prawo do kroków w odpowiedzi.

"Odpowiedzialność za tę decyzję, w tym ewentualne koszty gospodarcze Siemensa i innych działających w Rosji firm niemieckich, a także europejskich, spoczywa w całości na UE i rządzie Niemiec" - oświadczyło MSZ w komunikacie wydanym w piątek wieczorem. "Oceniamy ten krok, podjęty z inicjatywy Berlina, jako nieprzyjazny i nieuzasadniony" - głosi dokument.

"Absurd"

"Jesteśmy rozczarowani upolitycznianiem - doprowadzanym do absurdu - kwestii, która w istocie jest zwykłym sporem handlowym podmiotów gospodarczych" - oznajmił rosyjski resort. Ocenił także, że przyczyny wprowadzenia "nowej porcji środków restrykcyjnych" wobec Rosji są "absolutnie wymyślone". Ministerstwo dodało następnie, że pozostawia sobie prawo do podjęcia kroków w odpowiedzi na sankcje.

Rosja się nie zamyka

Jednocześnie MSZ Rosji zapewniło, że jest nadal zainteresowane utrzymaniem i rozwojem współpracy gospodarczej z Niemcami i UE. "Pozostajemy wierni podjętym wcześniej zobowiązaniom. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem przezwyciężymy negatywne konsekwencje instrumentarium sankcji" - oświadczyło ministerstwo.

Państwa unijne zgodziły się w piątek na wpisanie kolejnych obywateli Rosji i rosyjskich firm na unijną czarną listę w związku z dostarczeniem turbin gazowych Siemensa na Krym. Chodzi o trzy firmy zaangażowane w przeniesienie turbin gazowych na półwysep oraz trzech przedstawicieli Rosji, w tym wiceministra energetyki Andrieja Czeriezowa. Rozszerzenia listy sankcji chciały Niemcy.

Od aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Unia zabrania swoim firmom prowadzenia interesów z firmami na półwyspie. Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył w celu realizacji projektu w południowej Rosji, zostały nielegalnie przeniesione na Krym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane