• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polskie fabryki w Papui-Nowej Gwinei? Papuasi chcą naszych zielonych technologii

Polskie fabryki w Papui-Nowej Gwinei? Papuasi chcą naszych zielonych technologii
Foto: shutterstock.com Foto: papua nowa gwinea

W ramach programu GreenEvo polskie przedsiębiorstwa mogą zbudować cztery fabryki w Papui-Nowej Gwinei oraz wyszkolić tamtejsze kadry. Fabryki miałyby produkować elementy energooszczędnych domów - poinformował PAP resort środowiska.

"GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii" jest projektem resortu środowiska i ma promować polską myśli techniczną na świecie w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 r. szczytem klimatycznym ONZ. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

Niedawno polskie przedsiębiorstwa zakończyły misję gospodarczą w Australii, Nowej Zelandii oraz w Papui-Nowej Gwinei. W misjach wzięło udział 15 przedsiębiorstw.

Koordynatorka programu GreenEvo Agnieszka Kozłowska-Korbicz powiedziała w rozmowie z PAP, że przygotowania do wizyty w Papui-Nowej Gwinei trwały już od dawna. - Już trzy lata temu zastanawialiśmy się, co im zaoferować. W końcu wybraliśmy dwie firmy (w ramach GreenEvo - PAP) jedna z nich zajmuje się budową domów pasywnych, a druga projektuje i sprzedaje technologie okienne. Na miejscu spotkaliśmy się m.in. z ministrami oraz premierem Papui-Nowej Gwinei - powiedziała.

Papuasi stawiają na energooszczędność

Papua-Nowa Gwinea leży w Oceanii i lądowo graniczy z Indonezją. Jest większa od Polski, ponieważ ma powierzchnię ponad 460 tys. km kwadrat. Zamieszkuje ją ok. 8 mln mieszkańców.Dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju w MŚ Jacek Mizak dodał, że mimo, iż Papua-Nowa Gwinea jest egzotycznym rynkiem, to jest zainteresowana rozwiązaniami technologicznymi, które mają do zaoferowania polscy przedsiębiorcy. - Ze względu na klimat tamtejszy rząd zainteresowany jest np. technologiami budowy tanich energooszczędnych domów, które wymagają małego zasilania w energię. Ma to pomóc w rozwiązaniu tamtejszych problemów socjalnych. Na miejscu brakuje też budowanych w odpowiednim standardzie budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy szpitale - wyjaśnił.

Mizak dodał, że ze względu na dwa terminale LNG, rząd Papui-Nowej Gwinei ma pieniądze na inwestycje.

Kozłowska-Korbicz wyjaśniła, że podczas wizyty w tym państwie polska strona zaoferowała transfer polskich zielonych technologii. Miałby on polegać na budowie 4 fabryk na wyspie i szkoleniu miejscowych kadr, tak by powstałe zakłady produkowały produkty na lokalny rynek. - Firmy inwestujące w Papui przywożą gotowe rozwiązania i swoich pracowników. Przez to na miejscu nie powstają wykwalifikowane kadry i państwo się nie rozwija. My chcemy zaoferować im know how tak by pobudzić ich gospodarkę - zaznaczyła.

Polskie firmy miałyby zarobić na zyskach z tytułu licencji.

Przedstawiciele resortu poinformowali, że w połowie czerwca delegacja z Papui-Nowej Gwinei miałaby przyjechać do Polski, by na miejscu ocenić i zobaczyć nasze technologie.

Transfer technologii i wiedzy

Współpraca między tym państwem a Polską oprócz aspektu gospodarczego, miałaby mieć też płaszczyznę naukową. - Chcielibyśmy podpisać też umowę między uniwersytetami tak by ich szkolić i zasilać ich wiedzą - dodała koordynatorka GreenEvo. Badana jest też możliwość uruchomienia wspólnego programu stypendialnego dla kadry naukowej.Mizak poinformował ponadto, że dużym zainteresowaniem w Nowej Zelandii cieszyły się polskie technologie oczyszczania ścieków. - Ich gospodarka ściekowa sporo odstaje od Europy. Mają przede wszystkim problem z zagospodarowaniem osadów pościekowych, które są głównie składowane, bądź przeznaczane pod rekultywację. Nasze technologie mogą pomóc w skuteczniejszym ich zagospodarowaniu - dodał.

Według dyrektora w Nowej Zelandii znalazły by też odbiorców polskie technologie poprawiające energooszczędność. - Sami Nowozelandczycy przyznają, że ogromna ilość ciepła im ucieka. Mają lekkie domy, które łatwo się stawia i składa, nie znają standardów izolacji, dwuszybowych okien - powiedział Mizak.

Wyjaśnił, że najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku na wyspę ruszy kolejna misja gospodarcza GreenEvo.

W ramach GreenEvo wyłoniono 62 firm-laureatów. Zwycięzców 6. edycji programu poznamy w czerwcu. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez MŚ firmy-laureaci sprzedają swoje technologie środowiskowe do 30 państw w tym m.in. do Japonii, Australii, Mołdawii, Białorusi, Niemiec, Chile, Kazachstanu czy Wietnamu. Przedsiębiorstwa są też obecne na kontynencie afrykańskim.

W porównaniu do 2013 r. firmy te w 2014 r. odnotowały przyrost obrotów średnio o blisko 24 proc. Z kolei średni wzrost wartości eksportu laureatów wspieranych przez GreenEvo wyniósł blisko 40 proc. Dziewięć firm otworzyło nowe oddziały w kraju i zagranicą, a w latach 2013-2014 liczba transakcji sprzedaży i dystrybucji w Polsce dokonanych przez firmy wzrosła o 180 proc., zaś transakcji dokonywanych za granicą - wzrosła 13-krotnie. Blisko 36 proc. firm zwiększyło też zatrudnienie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miki_kowalski
Papuasi wybudują nam 30 000 000 mieszkań podobnych do tych na zdjęciu wierzę, że jest to możliwe ale niech w nich zamieszkają wyłącznie politycy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paskuś
Przepraszam bardzo, to my mamy jakieś "zielone technologie"? Bo oceniając po szacunku dla stanu powietrza, lasów i Bałtyku nie mówiąc o szacunku dla przyrody, to mamy tylko "szarozgniłe technologie".
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
"Przepraszam bardzo, to my mamy jakieś "zielone technologie"?
- mamy, ale tylko do sprzedania !!!
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane