• rozwiń

Morawiecki wybiera się do Waszyngtonu na spotkania z dwiema ważnymi kobietami

Bez kompromisu na G20 Odtwórz: Bez kompromisu na G20
Bez kompromisu na G20 "Źródło: TVN24BiS /"

Jednym z tematów spotkania G20 są nierównowagi w handlu międzynarodowym - powiedział w Baden-Baden wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. USA podnosi na szczycie konieczność ochrony własnych rynków, inni mówią o swobodzie handlu. Za dwa tygodnie wicepremier wybiera się do Waszyngtonu, gdzie będzie rozmawiał z szefowymi Rezerwy Federalnej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Morawiecki bierze udział w spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych krajów grupy G20. Został tam zaproszony przez szefa resortu finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Szczyt G20 w Baden Baden. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć.

Pytania o wolny handel

Na sobotniej konferencji prasowej wicepremier był pytany o kontrowersje związane z treścią komunikatu, który podsumuje spotkanie, związane z lansowanym przez Amerykanów protekcjonizmem gospodarczym. Z dokumentu miałyby zniknąć zapisy o wolnym handlu.

- Zobaczymy, czy zostaną wyjęte. Toczą się rozmowy. My tutaj akurat jesteśmy idealnie pośrodku, rozumiemy i jedną, i drugą stronę i wspieramy i jedną, i druga stronę, co tylko potwierdza to, że nasz rząd stara się stabilizować sytuację nie tylko w UE, ale szukać wspólnego mianownika w tej globalnej rozgrywce w zakresie handlu: czy dalej iść w kierunku uwalniania handlu, czy - tak, jak Amerykanie ostatnio zarysowali - pewne tendencje do ochrony własnego rynku również powinny się pojawić – powiedział Morawiecki.

Jego zdaniem rozbieżności nie powinny być aż tak duże, żeby trudno było ustalić treść wspólnego komunikatu. - Myślę, że znajdziemy wspólny mianownik i to nie taki bardzo rozmiękczony, z którego nic nie będzie wynikało, tylko konkretny - oświadczył Morawiecki.

Dodał, że generalnie wszyscy się zgadzają, iż wolny handel jest konieczny, ale z drugiej strony delegacja amerykańska podkreśla, że rzeczywiście nierównowagi na świecie są ogromne. Jedne kraje realizują permanentne nadwyżki na rachunku bieżącym, które przyczyniają się do wzmocnienia tych nierównowag.

- Powinniśmy popracować nad tym wspólnie, na tym forum jako G20, żeby złagodzić te nierównowagi, czyli mówiąc wprost, żeby kraje które mają nadwyżkę zmniejszyły tę nadwyżkę, albo żeby miały malutki deficyt, a te, które są dzisiaj w głębokim deficycie, jak Stany Zjednoczone, miały szanse odbudować się w kierunku równowagi - powiedział.

Walka z karuzelami VAT

Dodał, że zarówno w rozmowach kuluarowych, jak i oficjalnych, kontynuowane są dyskusje na temat podatków i bezpieczeństwa międzynarodowego systemu finansowego. - To są sprawy, które bardzo mocno leżą nam na sercu, które musimy "wydyskutować" razem z partnerami międzynarodowymi, bowiem sami tutaj nic nie zrobimy - powiedział.

Morawiecki zaznaczył, że jeśli korporacje korzystają z różnego rodzaju schematów pozwalających unikać opodatkowania, czy obywatele unikają płacenia podatków, to wyraźnie widać, że potrzebna jest współpraca międzynarodowa.

- Rozmawiamy o tym, żeby w Paryżu podpisać kolejną porcję uzgodnień dotyczących wymiany informacji, a my jednocześnie też bardzo mocno podkreślamy, że walka z karuzelami VAT-owskimi, mafiami VAT-owskimi, to jest też coś, co jest jednocześnie walką z międzynarodowym terroryzmem - powiedział.

Dodał, że były także prowadzone rozmowy na temat uchodźców. - Afryka jest jednym z tematów na G20. Podkreślam w wielu miejscach, że my również przyczyniamy się do złagodzenia problemu uchodźców poprzez to, że przy naszej bliskości do Ukrainy, gdzie toczy się wojna z Rosją, staramy się pomagać Ukrainie i przyjmować część uchodźców ze wschodniej Ukrainy, co spotyka się tutaj ze zrozumieniem - powiedział.

Spotkanie z Yellen i Lagarde

Pytany o zapowiadane przez niego spotkanie z szefową Fed Janet Yellen, które ma się odbyć za dwa tygodnie, Morawiecki poinformował, że będzie rozmawiał m.in. o wpływie amerykańskiej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Zauważył, że rynek spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku.

- W klasycznym modelu monetarno-finansowym oznaczało to (podwyżki stóp w USA - red.) odpływ pieniędzy z rynków wschodzących, do których my się zaliczamy. Jednocześnie jesteśmy ważnym graczem Europy Środkowej i Wschodniej i dla Stanów Zjednoczonych bardzo ważnym partnerem z punktu widzenia stabilności w tej części Europy - powiedział. - Dlatego będą starał się mówić o tym, jakie są implikacje dla Europy ich polityki handlowej, monetarnej i finansowej - zaznaczył.

Morawiecki zapowiedział, że spotka się również w Waszyngtonie z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

- Tutaj tym bardziej będzie miejsce, żeby porozmawiać o nierównowagach w handlu na świecie i o wszelkich tematach, które wiążą się z polityką rozwojową, ponieważ Bank Światowy i MFW (…) starają się znaleźć złoty środek w polityce rozwojowej - dodał.

Zaznaczył, że w jednym z raportów MFW wskazano na to, jak ważne jest radzenie sobie z nierównościami zarówno wewnątrz kraju, jak i nierównościami między poszczególnymi krajami. - To jest właśnie ta polityka solidarnościowa, którą prowadzi nasz rząd - podsumował wicepremier.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane