• rozwiń
  • WIG20 2364.60 -0.58%
  • WIG30 2715.83 -0.49%
  • WIG 60838.98 -0.53%
  • sWIG80 12107.04 -0.10%
  • mWIG40 4195.64 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:59

Dostosuj

Zbudują sztuczny półwysep na Morzu Śródziemnym. Luksusowa marina

Zbudują sztuczny półwysep na Morzu Śródziemnym. Luksusowa marina
Foto: luxuriaz.com/Public Domain Foto: Księstwo Monako powiększy swe miniaturowe terytorium o sześć hektarów

Rozpoczęły się prace budowlane, dzięki którym Księstwo Monako powiększy swe miniaturowe terytorium o sześć hektarów - podała w środę firma budowlana Bouygues. Na wydartym morzu terenie do 2025 roku powstaną m.in. apartamenty i marina dla jachtów.

Sztuczny półwysep zostanie zbudowany na Morzu Śródziemnym u wschodnich wybrzeży księstwa, w pobliżu rozległego centrum konferencyjnego Grimaldi Forum. Koszt prac - miliard euro - w całości pokryje monakijska firma SAM de l'Anse du Portier.

W zamian będzie miała prawo sprzedaży nowo powstałych luksusowych mieszkań i punktów handlowo-usługowych, których łączna powierzchnia ma wynieść 60 tys. metrów kwadratowych. Księstwo przejmie zaś na własność tereny publiczne, infrastrukturę, a zwłaszcza nową marinę.

Apartamenty w Monaco

W 2008 roku Monako zrezygnowało z realizacji projektu sztucznego półwyspu o powierzchni kilkudziesięciu hektarów, który mógł pomieścić 3 tys. mieszkańców. Powodem był zarówno kryzys finansowy, jak i ewentualne protesty ekologów, które mogło wywołać usytuowanie sztucznego terenu w pobliżu morskiego rezerwatu.

Książę Albert II zapowiedział, że budynki na budowanym obecnie półwyspie nie będą wysokie, a wokół nich zaaranżowane zostaną tereny zielone. Dodał, że w przyszłości mogą powstać podobne konstrukcje na morzu.

W silnie zurbanizowanym księstwie, ograniczonym od południa Morzem Śródziemnym, a od północy granicą z Francją, nie ma już praktycznie wolnych terenów pod zabudowę. Fontvieille, dzielnica mieszkalno-handlowa zbudowana została na morzu, któremu wydarto 22 hektary.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane