• rozwiń
  • WIG20 2352.55 +0.01%
  • WIG30 2705.97 -0.10%
  • WIG 60722.68 -0.11%
  • sWIG80 11994.40 -0.03%
  • mWIG40 4256.87 -0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:13

Dostosuj

Mogherini wzywa firmy z UE do rozwijania działalności w Iranie

Mogherini wzywa firmy z UE do rozwijania działalności w Iranie
Foto: Melville Marty/EC Foto: Mogherini wzywa firmy z UE do rozwijania działalności w Iranie

Przebywająca w Nowej Zelandii wysoka przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini zaapelowała we wtorek do unijnych firm, by rozwijały działalność biznesową w Iranie. Podkreśliła, że Teheran wywiązuje się z umowy nuklearnej.

- Robimy, co w naszej mocy, by utrzymać Iran w układzie, by Iran nadal czerpał korzyści gospodarcze, które porozumienie to daje irańskiemu narodowi, ponieważ wierzymy, że leży to w interesie bezpieczeństwa nie tylko naszego regionu, lecz także całego świata - powiedziała Mogherini dziennikarzom w Wellington. - Skoro ta jedna umowa międzynarodowa o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej jest przestrzegana, musi zostać utrzymana - dodała.

Zachęta do inwestycji

Na wspólnej konferencji z nowozelandzkim ministrem spraw zagranicznych Winstonem Petersem szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła, że UE oraz Nowa Zelandia widzą potrzebę utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem pomimo wycofania się Stanów Zjednoczonych.

Do handlu z Iranem zachęcała "w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa", podkreślając, że handel jest integralną częścią paktu.

- Kontakty handlowe między Iranem a UE są fundamentalną częścią irańskiego prawa do gospodarczych korzyści w zamian za to, co dotychczas robi, czyli spełnia wszystkie zobowiązania związane z polityką nuklearną - powiedziała Mogherini.

Szefowa unijnej dyplomacji przebywa z wizytą w Nowej Zelandii w ramach oficjalnej podróży do Azji i Oceanii. Wcześniej Mogherini spotkała się w Singapurze z członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), w Seulu z przedstawicielami rządu Korei Płd., a z Nowej Zelandii uda się do Australii.

Sankcje

We wtorek weszła w życie pierwsza część przywróconych przez Stany Zjednoczone sankcji na Iran, zapowiadanych w maju, gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego kraj wycofuje się z paktu z Iranem.

To zawarte w 2015 roku między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja) porozumienie przewidywało stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu jądrowego.

Na początku lipca przedstawiciele UE, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Iranu zgodzili się, że będą dalej pracować nad ocaleniem układu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane