• rozwiń

UE "przehandluje" Ukrainę za Syrię? Głos zabrała Mogherini

Foto: Flickr/ Leszek Kozlowski Foto: Ukraina wprowadza zakaz wwozu towarów na Krym

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w niedzielę „Corriere della Sera”, że nie dojdzie nigdy do "wymiany" między UE i Rosją w sprawie nałożonych na Moskwę sankcji za kryzys na Ukrainie i udziału Moskwy w rozwiązaniu konfliktu w Syrii.

Zapytana przez włoski dziennik o to, jaki jest "punkt równowagi" między sprawą sankcji na Rosję za kryzys na Ukrainie a dialogiem z Moskwą ws. kryzysu w Syrii, Mogherini odparła w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że UE w ostatnim roku rozmawiała ze stroną rosyjską o wielu kwestiach. Wśród nich wymieniła nie tylko Syrię, ale także sytuację w Iranie, Libii, kryzys migracyjny, klimat.

- Europa jest zainteresowana współpracą z Rosją w kwestiach dla nas priorytetowych. Ale to nie będzie nigdy pole wymiany, jeśli chodzi o sankcje z powodu Ukrainy, gdzie jedność, z takim trudem znaleziona, jest dzisiaj solidna - oświadczyła szefowa dyplomacji UE.

"Sankcje na zawsze"

Była włoska minister spraw zagranicznych dodała, że nie chodzi o "utrzymanie sankcji na zawsze",

lecz o „respektowanie związku (decyzji o zniesieniu retorsji) z całkowitą realizacją porozumień z Mińska”, od czego - oceniła - „jesteśmy daleko”.

- Jeśli Rada Europejska zechce dyskutować o przyszłości porozumień i stosunkach z Moskwą, będzie to przydatne i uzasadnione - oceniła Mogherini.

Odnosząc się do obecnej sytuacji na Ukrainie oceniła: „Moskwa i separatyści z Donbasu nie uczynili wszystkiego, do czego się zobowiązali”. Zauważyła zarazem, że „niektóre postanowienia nie zostały w pełni uszanowane przez stronę ukraińską”.

W wywiadzie dla mediolańskiej gazety Mogherini powiedziała też, że istnieją różne poglądy na temat tego, jaka będzie przyszłość prezydenta Syrii Baszara al-Asada. - Ale wszyscy zgadzamy się co do tego, że dojdzie do transformacji i że to do wszystkich Syryjczyków należy decyzja - zaznaczyła.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane