• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Minister ds. Brexitu: nie musimy być w UE, by mieć dostęp do rynku

Foto: PAP/EPA/ ANDY RAIN Foto: Manifestacja zwolenników Brexitu w Londynie

Minister ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej David Davis powiedział w poniedziałek w parlamencie, że nie musi ona być w UE, aby mieć dostęp do wspólnego rynku. Dodał, że rząd woli opóźnić negocjacje ws. Brexitu, niż źle się do nich przygotować.

- Uruchomimy artykułu 50. tak szybko, jak to racjonalnie możliwe (...). Wolałbym jednak spóźnić się o miesiąc, niż zrobić to źle - powiedział Davis. Artykuł 50. traktatu UE przewiduje możliwość opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo członkowskie.

Premier Theresa May zapowiedziała już w połowie sierpnia, że nie uruchomi tego artykułu do końca 2016 roku.

Wpływ na gospodarkę

Minister dodał, że nie uważa, iż wola kontrolowania imigracji przez Londyn musi oznaczać, że Wielka Brytania ma mieć gorsze relacje gospodarcze z UE. Unijni przywódcy podkreślali wielokrotnie, że jeśli Zjednoczone Królestwo chce należeć do wspólnego rynku, to musi respektować fundamentalne prawa Unii, włącznie ze swobodą przemieszczania się obywateli UE.

Rząd Wielkiej Brytanii analizuje ryzyko związane z takimi kwestiami jak właśnie to, jaki będzie miała ona dostęp do rynku po Brexicie - podkreślił minister.

Ostrzegł również, że o ile jak dotąd brytyjska gospodarka nie ucierpiała poważnie z powodu decyzji o wyjściu z UE, to jednak "nie należy być w tej kwestii zbytnim optymistą, dopóki nie zostaną domknięte negocjacje" w sprawie Brexitu.

Davis wyjaśnił też, że jego resort zatrudnił już 180 pracowników, których wspiera 120 kolejnych osób pracujących w Brukseli. W sierpniu minister był krytykowany za to, że opieszale rekrutuje personel, który ma docelowo liczyć 250 osób. Davis był przed referendum z 23 czerwca zaangażowany w kampanię na rzecz opuszczenia Unii.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o wizycie przedstawicieli polskiego rządu w Wielkiej Brytanii (05.09.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Soosie
Kazde panstwo w UE chce i potrzebuje handlowac w Wielka Brytania, lacznie z Polska (polska zywnosc mozna kupic nie tylko w polskich sklepach). Przez Brexit brytyjczycy odzyskali niepodleglosc - gdzie decyzje beda podejmowane w Westminster a nie w Brukseli - emigracja jest na drugim miejscu.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ON666
No i co zwolennicy Unii nie trzeba być w Unii aby mieć dostęp do ich rynku
  • 1
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Franek36
Taa, tylko że to działa w 2 strony, jeśli chcą mieć dostęp do wspólnego rynku to muszą dalej emigrantów przyjmować z UE. Jak nie chcą emigrantów to i wspólnego rynku nie dostaną. Na takich zasadach jest Norwegia i Islandia. Anglicy niech się douczą jak to działa.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane