• rozwiń
  • WIG20 2185.19 -1.00%
  • WIG30 2482.72 -1.06%
  • WIG 57803.45 -1.10%
  • sWIG80 11632.30 +0.19%
  • mWIG40 3754.71 -1.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:25

Dostosuj

Jest decyzja w sprawie zniszczonego dzieła Banksy'ego. I nowa nazwa obrazu

Banksy zniszczył swój obraz po licytacji. Dzieło zyskało na wartości Odtwórz: Banksy zniszczył swój obraz po licytacji. Dzieło zyskało na wartości
Banksy zniszczył swój obraz po licytacji. Dzieło zyskało na wartości "Źródło: Fakty TVN"

Osoba, która wylicytowała dzieło Banksy’ego "Dziewczynka z balonikiem" zdecydowała o jego kupnie - poinformował dom Sotheby’s, w którym odbyła się aukcja. Płótno tajemniczego artysty uległo "samozniszczeniu" tuż po ostatnim uderzeniu młotka.

"Dziewczynka z balonikiem" była ostatnim dziełem sztuki wystawionym w ubiegły piątek na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Obraz był wyceniany na 200-300 tysięcy funtów, ale został ostatecznie wylicytowany za 1,024 miliona funtów, czyli około 4,9 miliona złotych.

Szok na sali

Krótko po zakończeniu aukcji rozległ się alarm, a obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w ramie. Oczom zszokowanej publiczności zaczęły ukazywać się jedynie wąskie paski płótna.

Banksy zamieścił na Instagramie zdjęcie zaskoczonych uczestników aukcji i swojego w połowie zniszczonego dzieła. "Idzie, idzie, poszło" - skomentował.

Z kolei Alex Branczik z Sotheby's stwierdził: "Właśnie zostaliśmy wyBanksowani".

Zmiana nazwy

Pojawiły się wątpliwości, czy kupujący, którą okazała się wieloletnia klientka Sotheby's z Europy, zdecyduje się na domknięcie transakcji. Organizatorzy aukcji przyznawali, że pierwszy raz mieli do czynienia z takim przypadkiem i nie za bardzo wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić.

W czwartek dom aukcyjny poinformował jednak, że kobieta zgodziła się kupić zniszczony obraz za cenę, którą osiągnięto na aukcji.

"Obraz stał się pierwszym dziełem sztuki w historii, które powstało na żywo podczas aukcji"- podkreśla Sotheby's.

Poinformowano również, że dzieło sztuki zmieniło nazwę na "Miłość jest w koszu" ("Love is in the bin").

Dzieło Banksy'ego będzie można oglądać w najbliższy weekend w galerii Sotheby’s w Londynie przy New Bond Street w godz. 12-17.


Wyświetl ten post na Instagramie.

We are pleased to announce that the winning bidder on @Banksy’s ‘Girl with Balloon’ last Friday night in London has confirmed their decision to acquire the new work that was created in our salesroom. Newly titled ‘Love is in the Bin’, the piece has become the first artwork in history to have been created live during an auction. The buyer, a female European collector and a long-standing client of Sotheby’s, is proceeding with the purchase at the same price as was achieved in the room on the night. ‘Love is in the Bin’ will be on view to the public in Sotheby’s New Bond Street galleries in #London on Saturday and Sunday 13th and 14th October from noon until 5pm. Final entry to the galleries at 4.40pm. #LoveIsInTheBin #SothebysContemporary #Banksy

Post udostępniony przez Sotheby's (@sothebys)Niektórzy eksperci oraz krytycy sztuki szacują, że po tym jak obraz został zniszczony, jego wartość mogła wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów. Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane