• rozwiń

Temat: Hiszpania

Miasteczko górnicze na sprzedaż. Za 122 mln euro

Miasteczko górnicze na sprzedaż. Za 122 mln euro
Foto: wiki (CC BY-SA 3.0) Foto: Obecnie miasteczko zamieszkuje około 800 osób

122 mln euro - za tyle można nabyć hiszpańskie miasteczko Cinera de Gordon, które zamieszkuje około 800 osób. Firma, która przez wiele lat była właścicielem kopalni i przyległych jej terenów zbankrutowała. Miasteczko weszło w skład jej masy upadłościowej i trafiło na sprzedaż.

Miasto na północy Hiszpanii zostało wystawione na sprzedaż. Obecnie zamieszkuje je około 800 osób. Jego nowym właścicielem może zostać każdy, kto ma 122 mln euro i chce mieć takie miasteczko. Za te pieniądze nabędzie 128 domów, 12 mieszkań, supermarket, boiska piłkarskie, miejski basen, kina oraz kopalnię węgla - podaje "El Mundo".

Upadły biznes

Mowa o kopalni, która została przed rokiem zamknięta. To właśnie wokół niej przed laty powstała miejscowość. Zakład wydobywczy dawał pracę i dbał o swoich pracowników. Mogli oni np. płacić czynsz w wysokości 1 euro miesięcznie.

Ten etap historii miasteczka to już przeszłość. Firma Hullera Vasco-Leonesa, która przez wiele lat była właścicielem kopalni zbankrutowała. Miasteczko weszło w skład jej masy upadłościowej i trafiło na sprzedaż.

Co dalej?

- Najgorszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że znaleźliśmy się w mieście wystawionym na sprzedaż. O wszystkim dowiedzieliśmy się z internetu - mówi gazecie "El Mundo" Jose, jeden z mieszkańców.

Z doniesień mediów wynika, że kupnem kopalni i miasteczka zainteresowani są Chińczycy. To nie dziwi mieszkańców. - To bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów albo dla firmy działającej w branży nieruchomości - uważa Jose.

Hiszpański przemysł węglowy przechodzi głęboki kryzys. To efekt spadku popytu na krajowy węgiel o blisko 50 proc. w ostatnim roku. Jego miejsce zajmuje ten sprowadzany z Kolumbii czy RPA.

Warszawa osiem razy tańsza od Londynu. Sprawdź, jak długo musisz odkładać na własne mieszkanie. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane