• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Temat: Hiszpania

Miasteczko górnicze na sprzedaż. Za 122 mln euro

Miasteczko górnicze na sprzedaż. Za 122 mln euro
Foto: wiki (CC BY-SA 3.0) Foto: Obecnie miasteczko zamieszkuje około 800 osób

122 mln euro - za tyle można nabyć hiszpańskie miasteczko Cinera de Gordon, które zamieszkuje około 800 osób. Firma, która przez wiele lat była właścicielem kopalni i przyległych jej terenów zbankrutowała. Miasteczko weszło w skład jej masy upadłościowej i trafiło na sprzedaż.

Miasto na północy Hiszpanii zostało wystawione na sprzedaż. Obecnie zamieszkuje je około 800 osób. Jego nowym właścicielem może zostać każdy, kto ma 122 mln euro i chce mieć takie miasteczko. Za te pieniądze nabędzie 128 domów, 12 mieszkań, supermarket, boiska piłkarskie, miejski basen, kina oraz kopalnię węgla - podaje "El Mundo".

Upadły biznes

Mowa o kopalni, która została przed rokiem zamknięta. To właśnie wokół niej przed laty powstała miejscowość. Zakład wydobywczy dawał pracę i dbał o swoich pracowników. Mogli oni np. płacić czynsz w wysokości 1 euro miesięcznie.

Ten etap historii miasteczka to już przeszłość. Firma Hullera Vasco-Leonesa, która przez wiele lat była właścicielem kopalni zbankrutowała. Miasteczko weszło w skład jej masy upadłościowej i trafiło na sprzedaż.

Co dalej?

- Najgorszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że znaleźliśmy się w mieście wystawionym na sprzedaż. O wszystkim dowiedzieliśmy się z internetu - mówi gazecie "El Mundo" Jose, jeden z mieszkańców.

Z doniesień mediów wynika, że kupnem kopalni i miasteczka zainteresowani są Chińczycy. To nie dziwi mieszkańców. - To bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów albo dla firmy działającej w branży nieruchomości - uważa Jose.

Hiszpański przemysł węglowy przechodzi głęboki kryzys. To efekt spadku popytu na krajowy węgiel o blisko 50 proc. w ostatnim roku. Jego miejsce zajmuje ten sprowadzany z Kolumbii czy RPA.

Warszawa osiem razy tańsza od Londynu. Sprawdź, jak długo musisz odkładać na własne mieszkanie. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Xymeon
ciekawe kiedy Chińczycy wykupią u nas całe te Katowice, Gliwice, Bytom wraz... u nas też kopalnie powinny zbankrutować, a 'uzdrowisko śląsk' powinno być łakomym kąskiem ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane