• rozwiń

Prognozy gospodarcze dla świata. MFW ocenia wpływ Trumpa

Prognozy gospodarcze dla świata. MFW ocenia wpływ Trumpa
Foto: sxc.hu Foto: Optymizm MFW tłumaczony obiecanymi przez Trumpa w kampanii wyborczej bodźcami fiskalnymi

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przedstawił prognozy wzrostu gospodarczego na świecie. Dla Wielkiej Brytanii, Chin i Stanów Zjednoczonych są lepsze od poprzednio przedstawianych. Według MFW zapowiadane przez przyszłą administrację Donalda Trumpa bodźce fiskalne pomogą amerykańskiej gospodarce, ale tylko nieznacznie.

Po wzroście w wysokości 3,1 proc. PKB w ub.r. światowy wzrost gospodarczy w 2017 roku ma wynieść 3,4 proc., a w przyszłym - 3,6 proc. Tyle samo MFW przewidywał przed trzema miesiącami.

W zaprezentowanym w ub. tygodniu raporcie MFW ocenił, że w 2017 r. tempo wzrostu PKB Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r.

Zachęcający sygnał

Choć MFW nadal przestrzega przed tendencjami protekcjonistycznymi w USA i Unii Europejskiej, które mogą zagrozić wzrostowi gospodarczemu, to zdecydował się wysłać sygnał zachęty dla nowego amerykańskiego prezydenta pięć dni przed jego zaprzysiężeniem.

W porównaniu z poprzednimi prognozami MFW podniósł prognozę wzrostu dla USA o 0,1 punktu proc. do 2,3 proc. PKB w br. i aż o 0,4 punktu do 2,5 proc. PKB na rok 2018.

Optymizm ten jest w raporcie MFW tłumaczony obiecanymi przez Trumpa w kampanii wyborczej bodźcami fiskalnymi, w tym zwłaszcza dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Jednocześnie MFW odnotowuje niepewność co do całościowych zamierzeń gospodarczych przyszłego prezydenta.

Lepsze prognozy

Komentatorzy zwracają również uwagę na polepszenie aż o 0,4 pkt., do 1,5 proc. PKB, prognoz tegorocznego wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii, mimo że Brytyjczycy zdecydowali wcześniej o wyjściu ich kraju z Unii Europejskiej. MFW, który przed referendum w czerwcu ub.r. przestrzegał przed negatywnymi skutkami Brexitu, wskazuje teraz na dobrą kondycję popytu krajowego. Niemniej na rok 2018 prognoza została zredukowana o 0,3 punktu do 1,4 proc. PKB.

W Chinach MFW prognozuje w br. wzrost gospodarczy w wysokości 6,5 proc. (wyższy o 0,3 pkt. w porównaniu z poprzednim raportem), który jest zgodny z celami polityki gospodarczej rządu w Pekinie. W Indiach, zdaniem MFW, wzrost wyniesie 7,2 proc., czyli będzie o 0,4 punktu  proc. niższy od prognozowanego wcześniej.

 

Jaka będzie administracja Trumpa? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane