• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

MFW gotów do dalszego wspierania Grecji. Ale "jest wiele zaległości do nadrobienia"

Foto: EPA Foto: Niedzielne wybory parlamentarne w Grecji wygrała populistyczna lewicowa SYRIZA

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotów kontynuować wspieranie Grecji i oczekuje rozmów z nowym rządem tego kraju - zapewniła w poniedziałek szefowa MFW Christine Lagarde w oświadczeniu.

Wcześniej tego dnia Lagarde powiedziała francuskiej gazecie "Le Monde", że teraz MFW nasili dialog z Atenami. - Jest wiele zaległości do nadrobienia - zaakcentowała wzywając Greków do podjęcia niezbędnych reform strukturalnych. Wskazała na konieczność zreformowania zwłaszcza aparatu państwowego, systemu podatkowego i sądownictwa.

Zmiana warunków pomocy?

Niedzielne wybory parlamentarne w Grecji wygrała populistyczna lewicowa SYRIZA. Jej przywódca Aleksis Cipras został w poniedziałek zaprzysiężony jako premier. Cipras zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała pomoc międzynarodową, ratującą kraj przed bankructwem.

W wypowiedzi dla "Le Monde" Lagarde powściągliwie ustosunkowała się do kwestii ewentualnej redukcji greckiego zadłużenia. Powiedziała, że są "różne hipotezy", które trzeba przedyskutować z Atenami i z krajami europejskimi. Zarazem wskazała w tym kontekście na konieczność przestrzegania reguł strefy euro. - Nie można tworzyć specjalnych kategorii dla tego czy innego kraju - powiedziała.

Potrzebny wniosek

Z końcem lutego wygasa program pomocowy dla Grecji, w ramach którego Ateny mają jeszcze otrzymać 1,8 mld euro. Aby zapewnić sobie to finansowanie, nowe władze będą musiały wystąpić z wnioskiem o przedłużenie programu oraz dokończyć negocjacje z trojką, czyli przedstawicielami Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane