• rozwiń

Greckie rozmowy zastygły. "Dzielą nas poważne różnice"

Greckie rozmowy zastygły. "Dzielą nas poważne różnice"
Foto: Schutterstock Foto: Międzynarodowy Fundusz Walutowy wycofuje swoich negocjatorów do Waszyngtonu

Ponieważ w negocjacjach w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji nie ma postępów, Międzynarodowy Fundusz Walutowy wycofuje swoich negocjatorów do Waszyngtonu - poinformował w czwartek rzecznik MFW Gerry Rice.

- Nie ma postępów rozumianych jako zbliżenie stanowisk (...). Dzielą nas poważne różnice w kluczowych obszarach negocjacji - powiedział Rice.

Wyjaśnił jednak, że MFW "nie odchodzi" całkowicie od stołu, przy którym prowadzone są negocjacje.

Po spotkaniu

W czwartkowe popołudnie szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, jednak żadna ze stron nie poinformowała o przełomie. Jak podawały źródła unijne, na które powołuje się Reuters, spotkanie to było "ostatnią próbą" osiągnięcia porozumienia.

Służby prasowe KE informują, że spotkanie szefa KE i greckiego premiera trwało dwie godziny, było "przyjacielskie i konstruktywne", a w kolejnych dniach obaj panowie pozostaną w bliskim kontakcie. Z kolei Cipras powiedział, że prace będą trwały, dodając, że strony różnią się w sprawach fiskalnych i finansowych.

Jasny komunikat

Jak komentuje jednak AP, wierzyciele Grecji wysłali w czwartek Atenom jasny przekaz: "Musicie natychmiast ograniczyć swe roszczenia w negocjacjach dotyczących pakietu pomocowego, albo w przyszłym tygodniu czeka was finansowa ruina".

W Brukseli w ramach tzw. eurogrupy toczyły się rozmowy na poziomie technicznym. W środę i czwartek w stolicy Belgii przebywał premier Grecji, który na marginesie szczytu krajów UE i Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UE-CELAC) spotkał się w środę z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, Junckerem, a także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Szczyt w Luksemburgu

Ministrowie finansów strefy euro spotkają się w Luksemburgu 18 i 19 czerwca; Donald Tusk zapowiedział, że spotkanie to "powinno być decydujące" w kwestii porozumienia z Grecją.

W środę późnym wieczorem agencja ratingowa Standard & Poor's ponownie obniżyła rating Grecji z dalszą negatywną perspektywą, podkreślając, że bez porozumienia z wierzycielami Atenom grozi niewypłacalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Agencja obniżyła rating Grecji z i tak już niskiego "CCC+" do "CCC".

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane