• rozwiń

Przełom w antykoncepcji. Pigułka wystarczy na miesiąc

Michał Sutkowski o nowej metodzie antykoncepcji Odtwórz: Michał Sutkowski o nowej metodzie antykoncepcji
Michał Sutkowski o nowej metodzie antykoncepcji "Źródło: tvn24bis"

Naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że dokonali przełomu, który może wpłynąć na życie kobiet na całym świecie. Eksperci wyprodukowali pigułkę antykoncepcyjną, którą wystarczy przyjmować jedynie raz w miesiącu.

Kapsułka o kształcie gwiazdy może ograniczyć liczbę niechcianych ciąż, do których dochodzi przez zapominanie o codziennym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych - twierdzą naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Jedna kapsułka wystarczy

Naukowcy informują, że kapsułki są pokryte żelatyną, która może pozostać w żołądku przez tygodnie po połknięciu. Rozpuszczając się powoli, będą wydzielane hormony, co ma zapobiegać zajściu w ciążę.

Przeprowadzone na świniach testy wykazały, że pigułka może zapewnić taki sam efekt jak codzienne zażywanie pigułek.

- Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do wypracowania nowych metod i rozwiązań dla zdrowia kobiet - powiedział profesor MIT Rober Langer.Dodał, że prowadzane są prace nad stworzeniem pigułki do testów na ludziach. Ekspert wyraził nadzieję, że będzie to możliwe w ciągu trzech do pięciu lat.

Przyjmowanie doustnych pigułek jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji na świecie. Według danych amerykańskiej Centers for Disease Control and Prevention (CDC) jest to druga najczęściej stosowana metoda zapobiegania ciąży wśród kobiet w wieku do 15 do 49 lat.

Jest także bardzo skuteczna - przy prawidłowym zastosowaniu tylko jedna na 100 kobiet zachodzi w ciążę w ciągu roku. Mimo to aż jedna trzecia pań przyznaje, że zapomina o regularnym przyjmowaniu pigułek.

Ekspert: jest pewne "ale"

- Zastosowanie może na pewno być zarówno w przypadku tego przykładu, ale również w przypadku innych chorób i schorzeń (..). Pacjenci nie zawsze biorą leki skutecznie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wtedy o wiele łatwiej będzie utrzymać pewien standard leczenia pacjenta, jeżeli lek nie będzie przyjmowany codziennie, tylko raz na tydzień, raz na miesiąc - powiedział w TVN24 BiS prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie Michał Sutkowski.

- Jest jednak pewne "ale", jak to zwykle w medycynie - dodał.

- Coś się może wydarzyć, możemy być na przykład uczuleni na ten lek. Wtedy niezwykle trudno uzyskać go przecież z powrotem. Jeżeli łykamy tabletkę raz na 24 godziny, możemy jednak w każdej chwili ją odstawić - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bazar
Kler jest za tym aby każde współżycie kobiety i mężczyzny kończyło się ciążą wiec po co te tabletki
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
mieszek1960
Spoko. PiS zakaże.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ewazgdanska
Do tego jak tabletka zostanie do końca przebadana i będzie mogła wejść do obrotu minie jeszcze sporo czasu. Miejmy nadzieję, że do tego momentu uda nam się zapomnieć o tym, że istniało coś takiego jak pis.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane