• rozwiń

Temat: Niemcy

Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu

Foto: PAP/EPA/ STEPHANIE LECOCQ Foto: Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym posłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.

- Ukraina ma jeszcze wiele do zrobienia. Rząd Jaceniuka poczyna sobie bardzo odważnie. Trzeba ograniczyć dominującą rolę oligarchów, trzeba zapewnić ludziom większą przejrzystość (gospodarki i polityki), trzeba zwalczać korupcję - powiedziała Merkel. - To bardzo ważne warunki ramowe, na które inwestorzy, szczególnie niemieccy, zwracają uwagę - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel i premier Ukrainy Jaceniuk otworzą w piątek w Berlinie niemiecko-ukraińską konferencję gospodarczą, w której mają uczestniczyć wiodące niemieckie firmy utrzymujące kontakty z Ukrainą.

W każdą sobotę na stronie internetowej pani kanclerz ukazuje się kilkuminutowy wywiad, w którym szefowa rządu odnosi się do aktualnych problemów polityki wewnętrznej i międzynarodowej.

"Rosja solidnym dostawcą"

Merkel zaznaczyła, że Niemcy udzielają Ukrainie wszechstronnej pomocy. Przypomniała, że rząd w Berlinie poręczył kredyty dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro na projekty modernizacyjne, w tym zapewnienie zaopatrzenia kraju w energię elektryczną. Niemcy wspierają też projekty służący usprawnieniu ukraińskiej administracji; udzielają też humanitarnej pomocy uchodźcom z Donbasu, którzy przenieśli się do zachodniej części Ukrainy.

Merkel oceniła, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone. - Rosja udowodniła nie raz, że jest solidnym dostawcą gazu - podkreśliła szefowa rządu. - Mamy zaufanie do rosyjskich dostaw - dodała, zaznaczając, że mimo tego Niemcy realizują program ograniczenia zależności od dostaw z Rosji.

Kanclerz podkreśliła, że Ukraina podjęła "odważną decyzję", decydując się na zbliżenie z UE, jednak obecnie najważniejszym zadaniem jest "odnowa gospodarki". Przyznała, że "kruchy" pokój w Donbasie oraz bezprawna aneksja Krymu przez Rosję nie ułatwiają tego zadania. - To komplikuje sytuację gospodarczą - podkreśliła Merkel.

Największe wyzwanie UE

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Bundestagu Merkel zaliczyła sytuację na Ukrainie do największych wyzwań, przed jakim stoi Unia Europejska.

Jak podkreśliła, decyzja o dalszym losie sankcji wobec Rosji zależy od realizacji porozumienia z Mińska. Przestrzegany od września rozejm, wycofywanie broni, a także przesunięcie terminu wyborów na terenach opanowanych przez separatystów są "promykiem nadziei" - oceniła kanclerz.

Jak zaznaczyła, porozumienie z Mińska będzie można uznać za zrealizowane w pełni dopiero wtedy, gdy "wszyscy nielegalni żołnierze i najemnicy opuszczą Ukrainę oraz gdy Ukraina odzyska pełną kontrolę na swoją granicą państwową".

Celem Niemiec jest przywrócenie "wolnego samostanowienia Ukrainy, zapewniającego jej terytorialną nienaruszalność" - powiedziała Merkel w Bundestagu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (34)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gibon_gibon
Jak świat światem Niemiec Polakowi nie będzie bratem. Słowa mojej mamy. Czy tak musi być. Nie wiem ale ja się na tym wychowałem. Czułem się poniżany. Niestety
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
brunerj23
Pani makrela! Czas panią zapuszkować we własnym sosie i wysłać na odpoczynek od polityki,o której pani nie ma zielonego pojęcia
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
fenixal
Pani Merkel pokazała na co ją stać -a z tego co wynika to nie na wiele,praktycznie politycznie jest już zamrożona.Zgubiła ją słabość do putina ,no i czar prysł..................
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aigiler_
Kanclerka zapomniała zaznaczyć, że są solidnym dostawcą gazu dla Niemiec bo innych to robią w ch. na potęgę. Ale kto by się tam przejmował jakimiś innymi. Solidarność jest bardzo ważna ale z Niemcami, w drugą stronę już nie działa.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane