• rozwiń
  • WIG20 2226.61 -0.40%
  • WIG30 2522.89 -0.36%
  • WIG 58666.38 -0.26%
  • sWIG80 11584.34 +0.11%
  • mWIG40 3732.02 -0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:47

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Ruszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji

Ruszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji Odtwórz: Ruszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Cipras przyjechał na wtorkowy szczyt unijnych przywódców | Video: Ruszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji

Ciągle brakuje podstaw do negocjacji nad nowym programem wsparcia dla Grecji - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel przed szczytem strefy euro w Brukseli. Zastrzegła, że ewentualne nowe wsparcie dla Aten będzie zależało od reform. Szczyt ruszył o godz. 18.00.

- Po wygaśnięciu drugiego programu pomocy dla Grecji i wyraźnym "nie" w greckim referendum ciągle nie ma podstawy do podjęcia negocjacji o nowym programie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności - oświadczyła kanclerz.

Bez reform nie będzie pomocy

Angela Merkel zaznaczyła, że solidarności na płaszczyźnie europejskiej towarzyszyć musi odpowiedzialność na szczeblu krajowym. Bez solidarności oraz bez reform pomoc nie będzie możliwa - zapowiedziała.

Merkel zastrzegła, że na razie nie można mieć jasnego obrazu sytuacji. - Trzeba pamiętać, że nie mamy tygodni, ale niewiele dni. Dziś usłyszymy, co ma do powiedzenia grecki premier - dodała.

Ulepszone propozycje

- Propozycje przedstawione wierzycielom przez grecki rząd w ub. tygodniu wciąż obowiązują, choć są ulepszone - poinformował we wtorek grecki urzędnik przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli.

Dodał, że będą one omawiane we wtorek oraz w środę. - Propozycje obejmują reformy, finanse, program inwestycyjny i rozliczenie zadłużenia - sprecyzował urzędnik.

Szczyt ostatniej szansy

Nadzwyczajny szczyt przywódców państw eurolandu poświęcony jest konsekwencjom niedzielnego referendum, w którym Grecy odrzucili zaproponowane przez pożyczkodawców warunki pomocy finansowej. Przed szczytem Merkel i prezydent Francji Francois Hollande mają spotkać się z szefem greckiego rządu Aleksisem Ciprasem.

Na wcześniejszym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro Grecja zapowiedziała, że wystąpi o nowy program pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Nie zaprezentowała jednak żadnych nowych propozycji na piśmie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane