• rozwiń
    • WIG20 2200.70 -0.52%
    • WIG30 2488.56 -0.46%
    • WIG 57809.92 -0.30%
    • sWIG80 11453.50 0.00%
    • mWIG40 3658.35 +0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:33

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

"Od Władywostoku do Lizbony". Merkel chce strefy wolnego handlu z Rosją

"Od Władywostoku do Lizbony". Merkel chce strefy wolnego handlu z Rosją
Foto: EPA Foto: Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się w Stralsundzie za powstaniem w przyszłości strefy wolnego handlu obejmującej też Rosję

Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się w piątek w Stralsundzie za powstaniem w przyszłości - niezależnie od aktualnych problemów politycznych w relacjach z Moskwą - strefy wolnego handlu obejmującej też Rosję - "od Władywostoku do Lizbony".

Merkel przyznała, że problemy polityczne zakłócają obecnie stosunki między obu krajami. Musimy je rozwiązać na drodze politycznego dialogu - powiedziała szefowa rządu. - Perspektywą na przyszłość, szczególnie dla nas, jest wielka strefa wolnego handlu, do której będzie należała także Rosja - wyjaśniła Merkel, cytowana przez agencję dpa.

Jak zaznaczyła, umowy stowarzyszeniowe UE z Ukrainą i Mołdawią nie są wymierzone przeciwko Rosji. "Podpisujemy je, aby krok za krokiem zbliżać się do wspólnej przestrzeni gospodarczej, sięgającej - jak kiedyś powiedział Władimir Putin - od Władywostoku do Lizbony". Najpierw należy jednak zrealizować porozumienie z Mińska, chociaż wymaga to żmudnej pracy - zastrzegła kanclerz.

Merkel przebywała w piątek w swoim okręgu wyborczym nad Bałtykiem.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane