• rozwiń

Turcja zaaresztowała rosyjskie statki? "Nasze jednostki pływają normalnie"

Foto: PAP/EPA Foto: Turecka Straż Przybrzeżna

Turcja nałożyła areszt na 27 statków handlowych pływających pod rosyjską banderą, tłumacząc to brakiem odpowiednich dokumentów wymaganych przez Ankarę - podał w środę turecki dziennik "Hurriyet". Wcześniej Rosjanie zatrzymali osiem tureckich statków.

Tureckie media tłumaczą, że jest to odpowiedź Ankary na wcześniejsze działania Moskwy, która zatrzymała jednostki pływające pod turecką banderą. Według rosyjskich mediów Moskwa nie ma oficjalnego potwierdzenia o aresztowaniu rosyjskich statków.

"Liczba tureckich statków, na które nałożono areszt wyniosła 15 grudnia osiem" - informowały anonimowe tureckie źródła dziennik "Hurriyet". Wcześniej mówiło się o pięciu jednostkach. Zdaniem tych samych rozmówców władze Turcji nie chciały najpierw zdecydowanie odpowiadać na te posunięcia, licząc, że Rosja zmieni swoje postępowanie. Jednak działania Moskwy zmusiły Ankarę do odpowiedzi - dodały.

Według tureckich mediów władze obu krajów prowadzą już rozmowy na temat rozwiązania problemu.

Moskwa: nasze jednostki pływają normalnie

"Na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy dojdzie do spotkania. Jednak strony konfliktu wykazały się chęcią do rozwiązania tych kwestii" - tłumaczyły źródła dziennika "Hurriyet".Tymczasem rosyjska agencja RIA-Nowosti pisze, że nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony Moskwy o tym, że doszło do zatrzymania rosyjskich statków.

"Nie mamy informacji o nielegalnym nałożeniu aresztu na rosyjskie statki. Na Morzu Czarnym nasze jednostki pływają normalnie. (...) Nie otrzymaliśmy skargi, że ktoś został nieprawidłowo zatrzymany" - powiedział RIA-Nowosti konsul generalny Rosji w mieście Trabzon w północno-wschodniej Turcji.

Napięcie w stosunkach turecko-rosyjskich utrzymuje się od 24 listopada, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24. Władze w Ankarze twierdzą, że maszyna wtargnęła w turecką przestrzeń powietrzną, czemu Moskwa zaprzecza. W ramach nagłego ochłodzenia wzajemnych stosunków prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret wprowadzający w życie kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
aaa_bbb5mj4
Domyślam się, że rosyjskie statki mogły zostać zatrzymane w rejonie Bosforu lub Dardanele, ale gdzie Rosjanie mogliby zatrzymać statki tureckie i pod jakim pretekstem ?
Może ktoś z forumowiczów wie na ten temat COŚ WIĘCEJ ?
jakieś szczegóły ?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SKIDD
Ta konfrontacja z Rosją jedynie pokazuje jak silnym państwem jest Turcja, a jak zmarginalozowana została spadkobierczyni ZSRR. I pomyśleć, że wystarczy kilka dekad, żeby na globalnej scenie następowały takie przetasowania... Czas, żeby w Polsce ktoś zrobił renesans, bo jak widać nasi sąsiedzi uwikłani są w różne marazmy.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane