• rozwiń

Grecja dostała sześć dni, ma przedstawić nowy plan

Foto: PAP/EPA Foto: Grecja spłaci zadłużenie?

Wiceministrowie finansów strefy euro dali Atenom sześć dni roboczych na przedstawienie poprawionych propozycji reform, aby możliwe było odblokowanie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji - poinformował w czwartek dziennik "Kathimerini". Ewentualne porozumienie ws. pomocy miałoby zostać osiągnięte na spotkaniu Eurogrupy 24 kwietnia. Tymczasem przedstawiciel ministerstwa finansów Grecji poinformował, że Grecja zapłaciła dziś kolejną ratę wierzycielom - 460 mln euro.

W środę odbyło się w Brukseli spotkanie dwustronne w celu zniwelowania różnicy dotyczących pakietu reform. "Grecji dano sześć dni roboczych na przedstawienie wniosków, które mogą być zaakceptowane przez wierzycieli" - pisze gazeta.

Jeszcze krótka chwila

Jak informuje Reuters, Ateny przestawiły 26-stronnicową listę reform, ale negocjatorzy UE i MFW ocenili ją jako nazbyt optymistyczną w kwestii prognoz dochodów i pomijającą kluczowe kwestie dotyczące emerytur i rynku pracy.

W czwartek przedstawiciele Greckiego rządu wyrazili przekonanie, że porozumienie z wierzycielami zostanie osiągnięte podczas spotkania eurogrupy w Rydze 24 kwietnia.

20 lutego Atenom udało się porozumieć z wierzycielami w sprawie przedłużenia o cztery miesiące pomocy zagranicznych kredytodawców. Pomoc ta - warta 7,7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego - została jednak uzależniona od opracowania przez Grecję nowej listy reform, która musi zostać zatwierdzona przez kredytodawców, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Grecja nie otrzymała środków z pakietu ratunkowego od sierpnia ubiegłego roku i znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Według źródła, na którego powołuje się agencja Reutera, państwo greckie ma środki wystarczające do 20 kwietnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane