• rozwiń

Brakuje chętnych do zbierania szparagów

Duda: dzisiaj mamy czas pracownika Odtwórz: Duda: dzisiaj mamy czas pracownika
Duda: dzisiaj mamy czas pracownika "Źródło: tvn24"

Brakuje pracowników sezonowych do zbioru szparagów w Niemczech - informuje w piątek dziennik "Tageszeitung". Do tej pory do takiej pracy chętnie zgłaszali się między innymi Polacy.

Niemiecki "Tageszeitung" przywołuje przykład firmy, która zamówiła z Polski i Rumunii 350 pracowników z czego aż 85 nie stawiło się na zbiory. Ze względu na brak rąk do pracy wiele firm w ogóle zrezygnowało w tym roku z uprawy szparagów. Cześć pól leży odłogiem - informuje dziennik. 

Za niskie płace

Problemy z rekrutacją pracowników sezonowych do zbioru szparagów związane są przede wszystkim z oferowanymi zarobkami. Rolnicy musieliby płacić pracownikom więcej, niż ci mogą zarobić np. na budowie, gdzie obowiązuje płaca minimalna. Na to - zdaniem rozmówców gazety - zwyczajnie ich nie stać.

„My nie możemy tyle płacić, ponieważ nie możemy pokryć dodatkowych kosztów podwyżkami cen” – powiedział Juergen Jakobs, przewodniczący związku zrzeszającego producentów szparagów z Beelitz w Brandenburgii.

Do tego praca przy zbiorach jest uważana za uciążliwą i wymaga siły fizycznej.

Sezon zbioru szparagów zaczyna się w drugiej połowie kwietnia i trwa do końca czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane