• rozwiń

McDonald's da podwyżki pracownikom. Ale nie wszystkim

McDonald's da podwyżki pracownikom. Ale nie wszystkim
Foto: sxc.hu Foto: McDonald's zapowiedział podwyżki dla pracowników swoich restauracji

McDonald's podnosi płace 90 tys. pracowników w Stanach Zjednoczonych. To kolejna po Walmarcie firma, która decyduje się na taki krok w wyniku debaty o nierównościach dochodowych w USA - pisze "Financial Times".

Największa na świecie sieć restauracji będzie płacić pracownikom zatrudnionym w 1,5 tys. własnych barach co najmniej dolara za godzinę więcej niż wynosi lokalna płaca minimalna. Podwyżka ma wejść w życie od 1 lipca.

Jak czytamy, podwyżka spowoduje przeciętny wzrost wynagrodzenia w firmie z 9 do 10 dolarów za godzinę do końca przyszłego roku.

Nie dla wszystkich

Krytycy już podnoszą głowy. Wszystko dlatego - argumentują - że podwyżka dotyczy jedynie pracowników restauracji własnych McDonald's, a nie  franczyzobiorców. Takich punktów jest w USA ok. 13 tys. McDonald's twierdzi, że restauracje działające na zasadach franczyzy mają prawo prowadzić własną politykę płacową.

Decyzja o podwyżce następuje w miesiąc po tym, ja stery firmy przejął Steve Easterbrook. Zobowiązał się on podnieść wyniki sprzedaży i ożywić wizerunek firmy. - Wiemy, że odpowiednia motywacja pracowników to lepsza obsługa klientów - podkreśla Easterbrook.

"Financial Times" przypomina, że McDonald's stał się jednym z głównych celów amerykańskiej kampanii o wzrost płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Kampanię prowadziły związki zawodowe.

W jej ramach na 15 kwietnia planowana jest kolejna seria demonstracji w 200 miastach.

Decydując się na podniesienia płac McDonald's dołącza do firm, które pojęły już ten krok, w tym TK Maxx, Gap i IKEA. Na taki ruch od początku 2016 roku zdecydował się także Walmart.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane