• rozwiń

McAfee: Panama Papers to największy cyberatak w historii

McAfee: Panama Papers to największy cyberatak w historii
Foto: NullSession/Wikipedia (CC BY-SA 2.0) Foto: McAfee najbardziej znany jest z wypuszczenia na rynek pierwszego komercyjnego programu antywirusowego

Wyciek dokumentów z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, który będzie miał wpływ na wielu z najbogatszych i najbardziej znanych ludzi na naszej planecie - uważa John McAfee, kontrowersyjny programista, który kandyduje z ramienia Partii Libertariańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To zdecydowanie największy i najbardziej szkodliwy cyberatak w historii - twierdzi McAfee.

McAfee nazywa Panama Papers - 11,5 mln dokumentów panamskiej kancelarii - "kopalnią złota".

- To kronika powstawania i działania 214 tys. spółek offshore wraz z nazwiskami i manipulacjami ponad 14 tys. klientów. Wśród nich znajdują się 12 głów państw, ponad 150 polityków, 29 miliarderów z listy "Forbesa", osoby finansujące terroryzm, wybitni sportowcy, celebryci i firmy powiązane z CIA - wymienia Amerykanin.

Jak przypomina, w aferę zamieszanych jest również kilkadziesiąt największych banków, które pomagały w tworzeniu tzw. fasadowych spółek. Wymienia m.in. takich gigantów bankowości jak Credit Suisse, UBS, Landesbank czy Rothschild.

Wystawieni na atak

- Mossack Fonseca jest czwartą co do wielkości kancelarią na świecie zajmującą się "ochroną aktywów". Ale brakuje jej zabezpieczeń przed hakerami. I nie tylko jej. Badania pokazują, że kancelarie są łatwym celem dla cybezprzestępców. Bloomberg poinformował w ub. roku, że ponad 80 proc. amerykańskich firm prawniczych zostało zaatakowanych. A te kancelarie strzegą największych sekretów i firmowych tajemnic. Szkody wyrządzone przez naruszenie danych mogą doprowadzić nawet do powalenia głowy państwa, o czym przekonał się premier Islandii - twierdzi McAfee.

- W Stanach Zjednoczonych ponad pół miliona prawników pracuje w ponad 4,5 tys. kancelarii. To daje średnią trochę ponad 100 prawników na firmę. Budżety na cyberbezpieczeństwo w każdej firmie zatrudniającej 100 osób jest minimalne, jeśli w ogóle istnieje. Dla większości firm tej wielkości zagrożenie wynikające z ataku hakerów jest niewielkie. Ale dla firm prawniczych zagrożenie jest monumentalne - dodaje.

McAfee podkreśla, że każda kancelaria prawna posiada wiele niezwykle wrażliwych danych, takich jak poufne informacje o firmie klienta, własności intelektualne klienta (patenty, prawa autorskie i informacje handlowe), dane osobowe i adresowe, informacje o rachunkach, kartach płatniczych, numerach PIN oraz konta dostępu.

- Niektóre pliki mogą zawierać informacje o takiej wrażliwości, że przetrwanie całej korporacji lub agencji opiera się na bezpieczeństwie tych informacji -  zaznacza programista.

Kim jest John McAfee?

John McAfee ma 70 lat. Jego życiorys to gotowy scenariusz na film. Najbardziej znany jest z wypuszczenia na rynek pierwszego komercyjnego programu antywirusowego. Jego majątek szacowany jest na ponad 100 mln dolarów. Był uzależniony od narkotyków, alkoholu i seksu. Był także podejrzany o morderstwo. Wielokrotnie miał problemy z prawem, był m.in. aresztowany za nielegalnie posiadanie broni. Jest miłośnikiem jogi, o której napisał kilka książek. Jest kandydatem Partii Libertariańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

140 polityków zamieszanych w sprawę Panama Papers:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane