• rozwiń
  • WIG20 2203.55 -0.39%
  • WIG30 2492.13 -0.32%
  • WIG 57925.10 -0.11%
  • sWIG80 11410.98 -0.37%
  • mWIG40 3668.01 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:57

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Okres przejściowy po brexicie. Premier May zapowiada porozumienie z UE

Tusk o otwarciu II fazy negocjacji brexitu Odtwórz: Tusk o otwarciu II fazy negocjacji brexitu
Tusk o otwarciu II fazy negocjacji brexitu

W ciągu siedmiu tygodni brytyjski rząd osiągnie porozumienie z Unią Europejską w sprawie okresu przejściowego po brexicie - oświadczyła premier Wielkiej Brytanii Theresa May w piątkowym wywiadzie dla BBC.

- Chcę osiągnąć układ (...) z Unią Europejską, który będzie korzystny dla wymiany handlowej między Zjednoczonym Królestwem a UE oraz dla zatrudnienia w Wielkiej Brytanii - powiedziała May.

Według BBC uwagi premier mają niewielkie szanse na złagodzenie napięć w kraju, gdzie pojawia się coraz więcej głosów domagających się od szefowej rządu bardziej szczegółowej informacji na temat jej celów w tych negocjacjach.

May "po prostu odmawia przyjęcia do wiadomości, że następna runda negocjacji z UE będzie wymagała wyboru między bliskimi relacjami z Brukselą, lub bardziej dramatycznym zerwaniem" - twierdzi BBC.

Okres przejściowy

W połowie stycznia szef grupy ds. brexitu w Parlamencie Europejskim i lider frakcji liberalnej Guy Verhofstadt zwrócił uwagę, że w okresie przejściowym Brytyjczycy nie będą mogli wybierać, co akceptują, a czego nie i podkreślił, że w tym czasie cały dorobek prawny UE musi być wobec Wielkiej Brytanii stosowany.

Szef największej frakcji w europarlamencie - Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - Manfred Weber ostrzegł wówczas, by nie brać za pewnik konkluzji dotyczących okresu przejściowego. - Jeśli warunki nie będą odpowiednio dobre, EPL nie da na nie swojej zgody. Przepaść wciąż nam zagraża - powiedział Weber.

Od lipca 2017 roku wielu Brytyjczyków mówi w sondażach, że decyzja o wyjściu z UE była błędna. Najnowsze badanie z ubiegłego tygodnia wskazuje, że takiego zdania jest 46 proc. ankietowanych, a przeciwnego - 42 proc. 12 proc. nie ma zdania.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Okres przejściowy po brexicie ma trwać dwa lata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane