• rozwiń

"Krwiopijca" aresztowany. Podniósł cenę leku, teraz dostał zarzuty

"Krwiopijca" aresztowany. Podniósł cenę leku, teraz dostał zarzuty
Foto: shutterstock Foto: Martin Shkreli aresztowany

Jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi w Stanach Zjednoczonych został aresztowany przez FBI. Martin Shkreli, który przejął prawa do leku ratującego życie, a potem podniósł jego cenę o 5000 proc. został aresztowany za oszustwa finansowe w swojej firmie - informuje Bloomberg.

Shkreli został aresztowany w czwartek przez FBI w swoim domu na Manhattanie.

Nieprawidłowości mają dotyczyć czasów, kiedy 32-latek stał na czele funduszu hedgingowego MSMB Capital Managment i koncernu farmaceutycznego Retrophin.

Jak informuje Agencja, Shkreli został aresztowany za fałszowanie bilansu finansowego w założonej przez siebie w 2011 roku firmie biotechnologicznej Retrophin, którą miała być wykorzystywana do spłaty wierzycieli niezwiązanych biznesowo z koncernem.

Podniesienie ceny leku

To kolejna kontrowersja w życiu Amerykanina.

Shkreli wywołał bowiem prawdziwą burzę wrześniowym podniesieniem cen leku, stając się jednocześnie dla wielu Amerykanów krwiopijcą i "najbardziej znienawidzonym człowiekiem w kraju".

Firma Turing Pharmaceuticals, założona przez 32-letniego Martina Shkreliego, nabyła markę Daraprim produkującą lek o tej samej nazwie w sierpniu br. za blisko 55 mln dol.

Ku zaskoczeniu jednak wszystkich, zaraz po transakcji finansista zdecydował się na podniesienie cen sztandarowego leku do 750 dol. za jedną tabletkę (czyli o 5000 proc.).

Daraprim jest stosowany głównie w leczeniu toksoplazmozy, czyli zakażenia, które może powodować poważne powikłania u osób z osłabionym układem immunologicznym. Szczególnie narażone są nią chorujący na AIDS, czy też walczący z nowotworami.

 

Zobacz. Światowy Dzień Walki z AIDS. Z wirusem HIV da się żyć normalnie? (01.12.2015)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
misespower
"Najbardziej znienawidzony człowiek"? Zawiść i głupota ludzka są nieograniczone. Shkreliego należy podziwiać za to co zrobił, a jak kogoś na pigułki nie stać to nie ma obowiązku kupowania.
  • 0
  • 7
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane